Frimærkeauktion nr. 8 slutter den 26. Maj 2024 kl. 15:00

1864 - Danmark - AFA 12,13,15 - Brev

Krone-Scepter-Sværd, 3 Skilling, 1.Tryk og 4 Skilling, 3.Tryk samt 16 Skilling, 1.Tryk (par og enkelt). I alt 55 skilling på brev sendt via Liverpool til Philadelphia, USA. Annulleret med kombineret nummerstempel 181: SJ.JB.P.SP.B. 25.2.(1866). Transitstemplet K.D.O.P.A. LÜBECK 26.2. og LONDON 28.FE.66 samt ankomststemplet PHILADELPHIA 12.MAR. Flere portopåtegninger/stempler. Sjældent og meget smukt brev i flot kvalitet. 4-skillingen med rundt hjørne. Proveniens: J.J. Engellau. Attest Carl Aage Møller BPP (2000).

Budgivning er afsluttet på denne vare
Sluttet 24-04-2024 12:00:00
Start bud: DKK 4.000,00
Bud historik: 0 bud

Lot: 53 (51375)