Frimærkeauktion nr. 9 slutter den 30. Juni 2024 kl. 15:00

Danmark 1940
1940 - Danmark - Diverse
1940. Originalt pressefoto fra Associated Press Bild, Berlin, der viser bombekrater på Rømø. Ved et uheld forvekslede engelske fly,10.1.1940 Rømø med Hörnum-basen på Sild. udførlig redegørelse er vedlagt. 16 x 21,5 cm.
  • Lot: 75
Danmark 1940
1940 - Danmark - Diverse
1940. Originalt pressefoto fra Associated Press Bild, Berlin, der viser bombekrater på Fanø. Den 19--20. marts 1940 angreb engelske fly Sild. Nogle af de engelske maskiner mistede orienteringen og kastede bomber på Holmslands Klit og på Fanø. 18 x 13 cm.
  • Lot: 76
Danmark 1940
1940 - Danmark - Diverse
1940. Originalt pressefoto fra Atlantic der viser tyske soldater, der besøger "Sportslehrer" Niels Bukh. Niels Bukh fra Gymnastikhøjskolen Ollerup, var erklæret nazist. 13 x 18 cm.
  • Lot: 77
Danmark 1940
1940 - Danmark - Diverse
1940. Originalt pressefoto fra Associated Press Bild, Berlin, der viser færgen og en isbryder i Storebælt under isvinteren 1940. 21,5 x 16 cm.
  • Lot: 78
Danmark 1940
1940 - Danmark
9. APRIL i Billeder. Komplet med 28 fotos. Samtlige billeder med forklarende tekst på bagsiden.
  • Lot: 79
Danmark 1940
1940 - Danmark
Bombeangreb paa Aalborg. Hæfte med 10 billeder. Eneret Postbox 199, Aalborg.
  • Lot: 80
Danmark 1941-1942
1941-1942 - Danmark
Fotoserier med Frikorps Danmark. Billederne viser blandt andet: Afrejse fra Hellerup og Treskau Uddannelseslejr i Polen. I alt 118 billeder i størrelsen 9 x 6,5 cm. Mange billeder med håndskrevne beskrivelser på bagsiden. Desuden 48 ekstra billeder, alle små og i varierende størrelser. Meget sjældent materiale.
  • Lot: 81
DKK 20.000,00
Danmark 1942
1942 - Danmark
1942. Nytårskort sendt fra Den tyske Udenlandstjeneste 1942. Man ser Europa på fast kurs, men Churchil springer over bord lige i gabet på Rosevelt.
  • Lot: 82
Danmark 1942
1942 - Danmark
Originalt foto af Generalfeldmarschall Rommel. Atlantic Pressebilderdienst. 24,5 x 18 cm.
  • Lot: 83
Danmark 1946
1946 - Danmark
FRIHEDSFONDEN. Postkort dateret Holte sendt fra København den 17.4.46 til Bangkok i Siam. Omadresseret til Batavia inden returnering til Holte.
  • Lot: 84
Danmark - Postkort
Mindre samling med 10 tyske postkort med flyvemaskiner
  • Lot: 85
Fotografi fra Luftwaffe-begravelse. 13,5 x 9 cm.
  • Lot: 86
Originalt fotografi fra D.N.S.A.P.s Billedtjeneste. Partifører Frits Clausen. 9,3 x 6,5 cm.
  • Lot: 87
DKK 1.200,00
Originalt fotografi fra D.N.S.A.P.s Billedtjeneste. SA-Lurblæsere. 8,5 x 6,1 cm.
  • Lot: 88
Originalt fotografi fra D.N.S.A.P.s Billedtjeneste. Gruppebillede med Frits Clausen i LAT-lejren ”Cimbrerhytten” i Nordjylland. Billedet er sandsynligvis fra indvielsen. 18 x 13 cm.
  • Lot: 89
DKK 3.000,00
Antal bud 14
Samling på 26 små fotografier af SS-soldater, de fleste i størrelsen 8,5 x 6 cm.
  • Lot: 90
Originalt foto af Institut für Luftfahrtmedizin. Orbis-Photo. 23,5 x 18,5 cm.
  • Lot: 91
88 originale fotografier med højtstående tyskere og begivenheder under 2. Verdenskrig. Fotografierne stammer sandsynligvis fra et russisk arkiv, da hovedparten af billederne er stemplet på bagsiden: ПОГАШЕНО eller СНЯТО С УЧЕТА, samt et russisk journalnummer. På billederne ses blandt andet: SS-Unterscharführer Balthasar Woll, SS-Obergruppenführer Theodor Eicke, SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich Chef der Sicherheitspolizei, Rudolf Hess, SS-Sturmbannführer Sylvester Stadler, SS-Hauptsturmführer Michael Wittmann, SS-Hauptscharführer Hans Höflinger, SS-Sturmbannführer Vinzenz Kaiser, Werner Ziegler, SS-Oberscharführer Georg Lötzsch, SS-Hauptsturmführer Otto Skorzeny, SS-Obersturmbannführer Franz Hack, SS-Untersturmführer Hermann Dahlke, SS-Obersturmführer Gerd Bremer, SS-Sturmbannführer Hans Dorr, Oigen König og SS-Obergruppenführer Herbert Otto Gille
  • Lot: 92
DKK 5.000,00
Fotografier. Ringbind med mere end 250 billeder fra 2. Verdenskrig.
  • Lot: 93
DKK 1.000,00