Frimærkeauktion nr. 9 slutter den 30. Juni 2024 kl. 15:00

Danmark 1946
1946 - Danmark - Brev
1946. Luftpostbrev sendt til SS-Frivillig Ignaz Schwab i amerikansk krigsfangelejr, Camp Haid b. Linz i Østrig. Brevet er returneret. Amerikansk censur. Afsenderen er Hugo Schwab, far til Ignaz. Familien Schwab var erklærede nazister.
  • Lot: 33
Danmark 1946
1946 - Danmark - Brev
1946. Brev til SS-Frivillig Ignaz Schwab, indleveret direkte til Vestre Fængsel. Rammestempel fra Vestre Fængsel med påskrift "6 UK" = Københavns Politis 6. Undersøgelseskammer. Modtaget 6.11.1946. Gennemlæst og frigivet 11. november. Brevet er med indhold.
  • Lot: 34
Danmark 1947
1947 - Danmark - Brev
1947. Lokalbrev sendt til dansk SS-Frivillig, Ignaz Schwab, 12.1.1947. Brevet er censureret / gennemlæst af Københavns Politis 6te Undersøgelseskammer, violet stempel. Rammestemplet er fra Vestre Fængsels og rødkridt "Su" = Sundholm. Bagflap mangler men brevet er indlagt og afsenderen er hans far, der selv blev fængslet efter krigen, da han som skræddermester syede uniformer for den tyske Værnemagt.
  • Lot: 35
Konvolut påtrykt ” Ergänzungsamt der Waffen-SS - Inspektion Nord. Ubrugt.
  • Lot: 36
Tyske Rige
Tyske Rige
Originalt brevpapir fra KANZLEI DES FÜHRERS DER NSDAP. Ubrugt.
  • Lot: 37