Breve & Brevpapir
- Sortering: :
1946 - Danmark - Brev
1946. Brev til SS-Frivillig Ignaz Schwab, indleveret direkte til Vestre Fængsel. Rammestempel fra Vestre Fængsel med påskrift "6 UK" = Københavns Politis 6. Undersøgelseskammer. Modtaget 6.11.1946. Gennemlæst og frigivet 11. november. Brevet er med indhold.
- Lot: 34
1947 - Danmark - Brev
1947. Lokalbrev sendt til dansk SS-Frivillig, Ignaz Schwab, 12.1.1947. Brevet er censureret / gennemlæst af Københavns Politis 6te Undersøgelseskammer, violet stempel. Rammestemplet er fra Vestre Fængsels og rødkridt "Su" = Sundholm. Bagflap mangler men brevet er indlagt og afsenderen er hans far, der selv blev fængslet efter krigen, da han som skræddermester syede uniformer for den tyske Værnemagt.
- Lot: 35