Møntauktion nr. 2 slutter den 19. Maj 2024 kl. 15:00

Danmark 1920
1920 - Danmark - AFA 2 - Brev
SLESVIG. 5 Øre, grøn som opfrankering på 10 pf. Rød enkelt helsagsbrevkort stemplet SONDERBURG-NORDBURG 26.2.1920 og sendt til Sonderburg. 5 Pf. Er med variant: Kraftig ramme i vest. Amtsbanernes togstempler er sjældne på Plebiscit forsendelser fra Als.
  • Lot: 1177
Slesvig 1920
1920 - Slesvig - AFA 1-14 - Brev
1920. Komplet sæt Plebiscit mærker på værdibrev sendt fra Flensburg, 7.4.1920 til København.
  • Lot: 1178
Slesvig 1920
1920 - Slesvig - AFA 15,16,17,20,23,24 - Brev
1920. Fællesudgave, 2½-75 Pfennig, flere værdier. Brev sendt fra HADERSLEBEN 10.2.20 til København.
  • Lot: 1179
Slesvig 1920
1920 - Slesvig - AFA 15-28 - Brev
1920. Fællesudgave, komplet sæt. Håndtegnet soucevir-ark "Nordslesvigs-Folkeafstemning" signeret A.J. og annulleret på afstemningsdagen i 1. Zone SONDERBURG 10.2.1920. Dekorativ!
  • Lot: 1180
Slesvig 1920
1920 - Slesvig - AFA 16,18,20 - Brev
1920. Fællesudgave, 5 Pfennig, grøn (6) og 10 Pfennig, rød (4) samt 20 Pfennig, blå (2). Brev sendt fra HADERSLEBEN 10.2.20 til København.
  • Lot: 1181
Slesvig 1920
1920 - Slesvig - AFA 16,69 - Brev
1920. 1.ZONE, 5 øre, grøn og Christian X, 10 øre, rød - BLANDINGSFRANKATUR - på brev sendt fra HADERSLEV, 30.6.1920 til Odense.
  • Lot: 1182
Slesvig 1920
1920 - Slesvig - AFA 20 - Brev
1920. Fællesudgave, 20 Pfennig, blå (8-blok). Brev sendt fra HADERSLEBEN 10.2.20 til København.
  • Lot: 1183
Slesvig 1920
Fællesudgave, 20 Pfennig, blå. Postkort sendt fra APENRADE 14.2.20 til Hadsund. Privatkort med dampskib fra Fotograf Clausen, Aabenraa.
  • Lot: 1184
Slesvig 1920
1920 - Slesvig - AFA 24 - Brev
1920. Fællesudgave, 75 Pfennig, grønblå (4-blok). Brev sendt fra HADERSLEBEN 10.2.20 til København.
  • Lot: 1185
Slesvig 1920
1920 - Slesvig - Skilling 3 - Helsag
Plebiscit, 15 Pf. rødlilla enkeltbrevkort sendt fra APENRADE 25.2.1920 til København Ø.
  • Lot: 1186
Danmark - Brev
1920. Opfrankeret helsagsbrevkort fra 1. zone Slesvig. 10 Øre rødt helsagsbrevkort opfrankeret med 5 Øre. Stemplet Sønderborg 2.7.1920. Brevkortportoen var dagen før hævet fra 10 til 15 øre. Denne portosats var kun gældende fra 1.7 til 17.7. 1920.
  • Lot: 1187
Slesvig
Slesvig - AFA 17 & Michel 109 - Brev
1920. Fællesudgave, 7½ Pfennig, brun (2) og Nationalversammlung, 25 Pfennig, grøn/rød. BLANDINGSFRANKATUR. Brev sendt fra FLENSBURG 23.6.20 til Hamburg.
  • Lot: 1188
Slesvig 1920
1920 - Slesvig - Brev
1920. Amtsliches Kreisblatt fra Sønderborg. Offentlig Proklamation vedr. udgivelsen af Plebiscit frimærkerne. Del af avis side forsynet med 2½ Pf. Germania og 2½ Pf. fællesudgave annulleret SONDERBURG, 26.1.1920.
  • Lot: 1189
Tyskland 1920
1920 - Tyskland - AFA 16 - Frimærke - Stemplet
1920. Fællesudgave, 5 Pfennig, grøn (4-blok). Annulleret SØNDERBORG **d 4.4.20. Sjældent stempel.
  • Lot: 1297