Møntauktion nr. 2 slutter den 19. Maj 2024 kl. 15:00

Grønland 1905
1905 - Grønland - AFA 1 - Frimærke - Stemplet
Pakke-Porto, 1 Øre, olivengrøn. Annulleret med Skjoldstempel. Fold i øverste højre hjørne, ses bedst fra bagsiden. AFA: 8.000 + Skjoldstempel.
  • Lot: 1206
DKK 750,00
Grønland 1910
1910 - Grønland - AFA 2A1 - Frimærke - Stemplet
Pakke-Porto, 5 Øre, lysbrun, takket på 3 sider. Annulleret med liniestempel ”Administrationen for Kolonierne i Grønland (med krone)”. AFA: 6.200 + Liniestempel.
  • Lot: 1207
DKK 750,00
Grønland 1910
1910 - Grønland - AFA 3A1 - Frimærke - Stemplet
Pakke-Porto, 10 Øre, blå, takket på 3 sider. Annulleret med liniestempel ”Administrationen for Kolonierne i Grønland (med krone)”. AFA: 4.500 + Liniestempel.
  • Lot: 1208
Grønland 1915
1915 - Grønland - AFA 6 - Frimærke - Stemplet
1915. Pakkeporto, 5 Øre, brun. Svagt stemplet.
  • Lot: 1209
Grønland 1945
1945 - Grønland - AFA 8-16 - Frimærke - Postfrisk
1945. Amerikaudgaven, komplet sæt. Postfrisk med nedre marginal.
  • Lot: 1210
Grønland 1945
1945 - Grønland - AFA 8-16 - Brev
1945. Amerikaudgaven, komplet sæt. FDC (høj krone) afstemplet JULIANEHAAB 1.2.1945.
  • Lot: 1211
Grønland 1945
1945. Amerikaudgaven, komplet sæt. FDC (høj krone) afstemplet FREDERIKSHAAB 1.2.1945.
  • Lot: 1212
Grønland 1950
1950 - Grønland - AFA 28-35,37-38 m.fl. - Brev
1950. Isbjørn, Frederik IX, Gustav Holm og Provisorier. Stor konvolut sendt fra FÆRINGERHAVNEN 22.5.56 til Lyngby. Trods lodret fold i konvolutten er mærkerne ikke ødelagte.
  • Lot: 1213
Grønland
Grønland - AFA 28,30 - Brev
1950. Frederik IX, 1 Øre, grønsort (par) og 10 Øre, grøn på brevkort sendt som tryksag fra GODTHAAB, 23.4.1957 til Wien. Kortet kom desværre for sent til Ballonflyvningen i Wien. Violet stempel "Für den Ballonpostflug zu spät gekommen, mit gewöhnlicher Post weiterbefördert".
  • Lot: 1214
Grønland 1950
1950 - Grønland - AFA 31 - Brev
1950. Frederik X, 15 Øre, gråviolet samt Julemærket 1950 på brevkort skrevet i Julianehaab. Der står, at dette kort kommer med sidste postgang (inden nytår). Stemplet NANORTALIK, 19.11.1950.
  • Lot: 1215
DKK 140,00
Grønland
Grønland - AFA 37,39 - Brev
1956. Provisorium, 60/40 Øre, blå og Havets Moder, 60 Øre, blå (2) på brev sendt fra SDR. STRØMFJORD 30.7.1957 til Hellerup.
  • Lot: 1216
Grønland 1964
1964 - Grønland - AFA 53,64,70 - Brev
1964. Frederik IX, 25 Øre, brun, Samuel Kleinschmidt, 35 Øre, ornagebrun, Børnesagen 60+10 Øre, brunrød på Ekspeditionskuvert No.2. Nationalmuseets Undersøgelser 1970. Håbets Ø, IGDLUERÚNERIT, KANGEK. Illustrationen på kuverten er tegnet med tusch. Afsendt fra KANGEQ pr. GODTHÅB, 30.7.1970.
  • Lot: 1217
Grønland 1965
1965 - Grønland - AFA 65 - Brev
1965. Fredrik IX, 50 Øre, rød på brevkort sendt intern i Grønland. Fra udstedet NARSSOQ pr. SUKKERTOPPEN til Sukkertoppen 30.12.1970. Dansk julemærke 1970.
  • Lot: 1218
Danmark - Brev
1960. Fint lille brev sendt fra MUINE BHEAG 9.12.60 i Irland til Julemanden på Grønland.
  • Lot: 1219
Grønland 1984
1984 - Grønland - Brev
Adressekort for 1 pakke sendt fra HELSINGØR 26.1084 til Holsteinsborg. Påstemplet "Afventer skibslejlighed til Grønland". Udleveringsstemplet HOLSTEINSBORG 19.NOV.1984.
  • Lot: 1220
Grønland 1984
1984 - Grønland - Brev
Adressekort for 1 pakke sendt med Luftpost fra GODTHÅB 13.7.84 til Vestbjerg. Transitstemplet KØBENHAVN 17.7.84 og HELSINGØR 18.7.84. Ankomststemplet ÅLBORG 25.7.84.
  • Lot: 1221
Grønland 1991
1991 - Grønland - Brev
FAX postanvisning sendt fra Brabrand Postkontor, 30.10.1991 til SISIMIUT, GRØNLAND. Sjældenhed.
  • Lot: 1222
Grønland
Grønland - Frimærke - Stemplet
Sparemærke - sitdlimat 1 Krone, 6-blok annulleret Egdm N.40.
  • Lot: 1223