Grønland 1915
1915 - Grønland - AFA 6 - Frimærke - Stemplet
1915. Pakkeporto, 5 Øre, brun. Svagt stemplet.
  • Lot: 718
Antal bud 7
Grønland 1937
1937 - Grønland - AFA 15 - Frimærke - Stemplet
Pakkeporto, 10 Øre, grønblå, Schultz (4-blok). Annulleret med ovalstempel "GRØNLANDS STYRELSE".
  • Lot: 719
Antal bud 17
Grønland 1945
1945 - Grønland - AFA 8-16 - Frimærke - Postfrisk
1945. Amerikaudgaven, komplet sæt. Postfrisk med nedre marginal.
  • Lot: 720
DKK 220,00
Antal bud 12
Grønland 1945
1945 - Grønland - AFA 8-16 - Brev
1945. Amerikaudgaven, komplet sæt. FDC (høj krone) afstemplet JULIANEHAAB 1.2.1945.
  • Lot: 721
DKK 275,00
Antal bud 11
Grønland 1945
1945. Amerikaudgaven, komplet sæt. FDC (høj krone) afstemplet FREDERIKSHAAB 1.2.1945.
  • Lot: 722
DKK 275,00
Grønland 1945
1945 - Grønland - AFA 17-25 - Frimærke - Stemplet
Danmark Befriet, komplet sæt. Stemplet.
  • Lot: 723
DKK 750,00
Antal bud 12
Grønland
Grønland - AFA 37,39 - Brev
1956. Provisorium, 60/40 Øre, blå og Havets Moder, 60 Øre, blå (2) på brev sendt fra SDR. STRØMFJORD 30.7.1957 til Hellerup.
  • Lot: 724
DKK 30,00
Grønland 1965
1965 - Grønland - AFA 65 - Brev
1965. Fredrik IX, 50 Øre, rød på brevkort sendt intern i Grønland. Fra udstedet NARSSOQ pr. SUKKERTOPPEN til Sukkertoppen 30.12.1970. Dansk julemærke 1970.
  • Lot: 725
DKK 20,00
Grønland 1984
1984 - Grønland - Brev
Adressekort for 1 pakke sendt med Luftpost fra GODTHÅB 13.7.84 til Vestbjerg. Transitstemplet KØBENHAVN 17.7.84 og HELSINGØR 18.7.84. Ankomststemplet ÅLBORG 25.7.84.
  • Lot: 726
DKK 20,00
Grønland 1991
1991 - Grønland - Brev
FAX postanvisning sendt fra Brabrand Postkontor, 30.10.1991 til SISIMIUT, GRØNLAND. Sjældenhed.
  • Lot: 727
DKK 20,00
Grønland
Grønland - Brev
1960. Fint lille brev sendt fra MUINE BHEAG 9.12.60 i Irland til Julemanden på Grønland.
  • Lot: 728
DKK 20,00