Dansk Vestindien 1896
1896 - Dansk Vestindien - AFA 7B - Brev
Tofarvet, 4 Cents, 4. Tryk (par). Brev sendt fra CHRISTIANSTED 29.5.1905 til København i Danmark. Transitstemplet ST.THOMAS 30.5.1905 og ankomststemplet KJØBENHAVN 17.6.05.
  • Lot: 1047
Dansk Vestindien 1873
1873 - Dansk Vestindien - AFA 8 - Frimærke - Stemplet
1873. Tofarvet, 7 Cents, lilla/gul. Annulleret med stumt stempel.
  • Lot: 1053
Dansk Vestindien 1873
1873 - Dansk Vestindien - AFA 10 - Brev
Tofarvet, 5 Cents, 1. Tryk. Brev sendt fra ST.THOMAS 15.7.1880 til St. John’s i Puerto Rico.
  • Lot: 1055
DKK 375,00
Dansk Vestindien 1896
1896 - Dansk Vestindien - AFA 10By - Brev
Tofarvet, 5 Cents, 7. Tryk (par). Brev sendt fra ST.THOMAS 18.6.1898 til New York i U.S.A. Firmastempel fra Ship Brokers G.W. SMITH & Co. i St. Thomas. Ankomststemplet P.O.N.Y. 27.6.98. Kuvertens øverste venstre hjørne er repareret.
  • Lot: 1056
DKK 275,00
Dansk Vestindien 1873
1873 - Dansk Vestindien - AFA 11yx - Brev
Tofarvet, 10 Cents, 7. Tryk. Brev sendt fra FREDERIKSTED 5.7.1897 til København i Danmark. Transitstemplet ST.THOMAS 6.7.1897 og ankomststemplet KJØBENHAVN 23.7.97. Mærket med varianten: Punkt mellem T og S.
  • Lot: 1057
DKK 750,00
Dansk Vestindien 1907
1907 - Dansk Vestindien - AFA 40 - Brev
1907. Frederik VIII, 25 Bit, blå. Singlefrankatur på brev sendt fra CHRISTIANSTED 27.12.1912 til Danmark. Transitstemplet ST.THOMAS 27.12.1912 og ankomststemplet KJØBENHAVN 15.1.13.
  • Lot: 1067
Dansk Vestindien 1915
1915 - Dansk Vestindien - AFA 44-51 - Frimærke - Postfrisk
Christian X, 5-50 Bit. 12 stk. 4-blokke med marginalnumre.
  • Lot: 1068
DKK 900,00
Antal bud 7
Dansk Vestindien 1915
1915 - Dansk Vestindien - AFA 49 - Frimærke - Postfrisk
Christian X, 30 Bit, brunrød/blåsort (10-blok med marginalnummer 50-O). Postfrisk.
  • Lot: 1071
Dansk Vestindien 1866
1866 - Dansk Vestindien - Brev
1866. Brev med fuldt indhold dateret St. Thomas den 28. oktober 1866. Sendt fra ST.THOMAS 29.OC.1866 via England til Bordeaux i Frankrig. Rammestempel "GB 1F 60C". Flere transitstempler på bagsiden.
  • Lot: 1082
DKK 750,00
Dansk Vestindien 1890-1899
1890-1899 - Dansk Vestindien - Brev
Ubrugt formular fra Christiansteds Postcontoir vedr. breve sendt i skonnertens brevkasse. Størrelse 210 x 168 mm.
  • Lot: 1087
DKK 750,00
Dansk Vestindien 1905
1905 - Dansk Vestindien - Brev
Helsagsbrevkort sendt fra SOMVIX 13.VII.05 i Schweiz til forsøgsstationen Grange på St. Croix. Transitstemplet ST.THOMAS 4.8.1905 og ankomststemplet CHRISTIANSTED 5.8.1905.
  • Lot: 1090
Dansk Vestindien 1916
1916 - Dansk Vestindien - Brev
Brev sendt fra NEW YORK 9.SEP.1916 i U.S.A. til Tortola på de Britiske Jomfruøer. Transitstemplet ST.THOMAS 21.9.1916 og ankomststemplet ROAD TOWN TORTOLA 22.SEP.1916.
  • Lot: 1098