Dansk Vestindien 1872
1872 - Dansk Vestindien - AFA 4 - Frimærke - Ustemplet
4 Cents, blå, linietakket (4-blok). Hængslet. Flot farvefrisk enhed.
  • Lot: 729
DKK 1.200,00
Antal bud 15
Dansk Vestindien 1896
1896 - Dansk Vestindien - AFA 7B,17 - Brev
Tofarvet, 4 Cents, 4.Tryk (par) og Våbentype, 5 Cents, blå. Rekommanderet brev sendt fra ST.THOMAS 17.5.1904 til Hamburg, Tyskland. Anbefalingsstempel i rød farve fra St. Thomas. Ankomststemplet HAMBURG 3.6.04. Signeret OSPER BPP.
  • Lot: 730
DKK 475,00
Antal bud 21
Dansk Vestindien 1873
1873 - Dansk Vestindien - AFA 11y - Brev
1873. Tofarvet, 10 Cents, 7. Tryk (par). Brev sendt fra ST.THOMAS 28.5.1900 til Kiel, Tyskland. Ankomststemplet KIEL 19.6.00. Attest Lasse Nielsen (2003).
  • Lot: 731
Antal bud 11
Dansk Vestindien 1877
1877 - Dansk Vestindien - AFA 12 - Frimærke - Stemplet
1877. Tofarvet 12 Cents, lilla/gulgrøn stemplet ST. THOMAS 1899.
  • Lot: 732
DKK 80,00
Dansk Vestindien 1906
1906 - Dansk Vestindien - Brev
1906. Postkort sendt fra tysk marinesoldat i Dansk Vestindien til Lingen, Tyskland. Postkort frankeret med tysk Germania, 5 Pfennig, grøn. Annulleret KAIS.DEUTSCHE MARINE-SCHIFFSPOST No.47 21.10.1906. Ankomststemplet LINGEN 16.11.06. SMS Panther deltog i den tyske Krydser-Division i Vestindien.
  • Lot: 733
DKK 70,00