Danmark 1853
1853 - Danmark - Brev
1853. Francobrev sendt fra LONDON, 29.4.1853 til Randers. Påtegnet "via Ostende". Transitstemplet i Hamburg af stadsposten og K.D.O.P.A. HAMBURG.
  • Lot: 510
DKK 30,00
Danmark 1853
1853 - Danmark - Brev
1853 Bornhoved rammestempel. Brev med rammestemplet "Bornhoved" og håndskrevet dato 8/10. Sendt til Böhme pr. Rethem mellem Walsrode og Hannover i Niedersachsen.
  • Lot: 511
DKK 90,00
Danmark 1853
1853 - Danmark - Brev
Femkantfoldet fodpostbrev med fuldt indhold sendt fra Gammeltorv til Vandkunsten. Fodpoststempel F:P: 24.2.53. Proveniens: Axel Hermes Privatsamling.
  • Lot: 512
DKK 230,00
Antal bud 10
Danmark 1854
1854 - Danmark - Brev
Brev sendt fra London (Lombard Street) 7.7.1854 via Hamburg til Randers. Portostempel "3½ Groschen" samt transitstempel på bagsiden.
  • Lot: 513
DKK 50,00
Danmark 1854
1854 - Danmark - Brev
Portobrev sendt fra LONDON (Lombard Street) 4.8.1854 til Randers. Transitstempel K.D.O.P.A. HAMBURG 6.8 på bagsiden.
  • Lot: 514
DKK 30,00
Danmark 1854
1854 - Danmark - Brev
1854. Brev sendt fra LONDON, 13.2.1854 til Hadsund, Hobro. Ex. Svend Bek-Pedersen
  • Lot: 515
DKK 70,00
Danmark 1854
1854 - Danmark - Brev
1854. Francobrev fra HELSINGØR til norsk skib i Dunkerque. Brev sendt fra HELSINGØR 25.9.1854 til kaptajn Kruge ombord på det norske skib "Linné", c/o den svensk-norske konsul i Dunkerque, Frankrig. Flere stempler og påtegninger på brevet.
  • Lot: 516
DKK 60,00
Danmark 1854
1854 - Danmark - Brev
1854. Prefilbrev med fuldt indhold sendt fra V. Gammelby, 1.12.1854 til Møgeltønder. Påtegnet "franco".
  • Lot: 517
DKK 20,00
Danmark 1854
1854 - Danmark - Brev
1854. Prefilbrev med fuldt indhold sendt fra V. Gammelby, 28.11.1854 til Møgeltønder. Påtegnet "franco". Meget smuk kvalitet.
  • Lot: 518
DKK 20,00
Danmark 1854
1854 - Danmark - Brev
1854. Adressebrev sendt fra SØNDERBORG, 20. Jan. 1854 til Nordborg. Brevet er en regning på Vin, Portvin og Spiritus.
  • Lot: 519
DKK 40,00
Danmark 1854
1854 - Danmark - Brev
1854. Brev fra Randers, 24.8.1854 til Bordeaux, Frankrig. Transitstempel i sort ramme "DANEMARCK", Daka nr. 7. Diverse øvrige stempler på bagsiden.
  • Lot: 520
DKK 40,00
Danmark 1854
1854 - Danmark - Brev
1854. Brev sendt fra KØBENHAVN, 6.10.1854 til Paris. Påtegnet "franco" og stemplet P.D. Portopåtegning 28 og 9. På bagsiden diverse transit- og ankomststempler. Flot brev.
  • Lot: 521
DKK 40,00
Danmark 1855
1855 - Danmark - Brev
1855. Ufrankeret brev med fuldt indhold sendt fra Helsingør 4. maj 1855 til Aberdeen i Skotland. Brevet er sendt med skib fra København til Wismar, hvor det er dirigeret med det sjældne rammestempel "Aus Daenemarck d. Mecklenburg" (kun fordi det har ligget øverst i brevbunken). Modtageren har betalt 10½ Pence. Velbevaret pragtbrev. Attest Vagn Jensen, 1999. (DAKA 4.000).
  • Lot: 522
Danmark 1857
1857 - Danmark - Brev
1857. Rekommanderet brev sendt fra KØBENHAVN, 30.12.1857 til RANDERS. Påskrevet 14 / 2 med blæk. Porto for brevet 6 Skilling, Reg.gebyr 8 Skilling og "2" for kvitteringen.
  • Lot: 523
DKK 20,00
Danmark 1859
1859 - Danmark - Brev
1859. Brev med fuldt indhold sendt fra MAGDEBURG 23.6.(1859) til København. Transitstemplet KDOPA HAMBURG 24.6. Flere porto påtegninger. Fin kvalitet.
  • Lot: 524
DKK 40,00
Danmark 1860
1860 - Danmark - Brev
1860. Smukt lille brev sendt fra Havnø, 1. Juni 1860 til Trinderup pr. Hobroe. Påtegnet 2 (skilling) i porto. Brevet er sandsynligvis sejlet med privat skipper fra Hadsund til Hobro og derfra med landpost til Trinderup. Ex. Svend Bek-Pedersen
  • Lot: 525
DKK 50,00
Danmark 1860
1860 - Danmark - Brev
1860. Adressebrev for 1 pakke sendt fra HAMBURG / KÖN.DAN.O.P.A., 25.2. 1860 til Ripen.
  • Lot: 526
DKK 60,00
Danmark 1861
1861 - Danmark - Brev
1861. Prefilbrev sendt fra KIØBENHAVN, 28.8.1861 til Bordeaux, Frankrig. Afgangsstemplet både med nummerstempel og kassebrevsstempel. Rammestempel DÄNEMARK R.2. Flere transit- og ankomststepler på brevet.
  • Lot: 527
DKK 60,00
Danmark 1862
1862 - Danmark - Brev
1862. K.T. brev sendt fra Mariager 11.12.1862 til Viborg. Brevet er transitstemplet RANDERS 11.12. og ankomststemplet med BLÅT VIBORG 12.12.1862.
  • Lot: 528
DKK 20,00
Danmark 1862
1862 - Danmark - Brev
1862. Brev fra REIMS til København, stemplet REIMS 2.10.1862. På bagsiden transitstempler fra HAMBURG TH&T samt K.D.O.P.A. HAMBURG 4.10.1862. Ankomststemplet i København 5.10.
  • Lot: 529
DKK 20,00
Danmark 1863
1863 - Danmark - Brev
Rekommanderet francobrev sendt fra KIEL, 12.12.1863 til Carlshütte pr. Rendsburg.
  • Lot: 530
DKK 30,00