Norge 1888
1888 - Norge - Helsag
Brevkort, Posthorn 3 Øre, orange. To brugte kort i forskellige typer. Et opfrankeret med 2 øre, brun NK 50. Flot kvalitet.
  • Lot: 794
DKK 70,00
Norge 1888
1888 - Norge - Helsag
Brevkort, Posthorn 3/6 Øre, brun, Centraltrykkeriet. Type I og II. Flot stempelde. Det ene opfrankeret med provisorium 2/12 Øre, brun, sendt til København og transitstemplet med svensk bureaustempel PKXP.No.67. 25.7.1889.
  • Lot: 795
DKK 90,00
Norge 1889
1889 - Norge - Helsag
1889. Militært Tjenestebrevkort (Mønstringskort) sendt fra SKOTSELVEN, 14.10.1889. Type 1888.
  • Lot: 796
DKK 30,00
Norge 1889
1889 - Norge - Helsag
Dobbelt brevkort, Posthorn 10 Øre, rød. Det ene med ubrugt svardel, hvor spørgedelen er stemplet MJÖSDAMPSK. POSTEXP. Desuden svar-delen stemplet i EDINBURGH, MR.3.94 og returneret til Charistiania.
  • Lot: 797
DKK 50,00
Norge 1890
1890 - Norge - Helsag
Brevkort, Posthorn 5 Øre, blågrøn. To kort i forskellige typer. Et opfrankeret med 5 Øre og et stemplet FELTPOST KONTOR No. 1, 19.V.92.
  • Lot: 798
DKK 20,00
Norge 1891
1891 - Norge - Helsag
Brevkort, Posthorn, 10 Øre, rød sendt fra CHRISTIANIA, 28.VIII.91 til Semblancay, FRANKRIG. Blåt transitstempel PARIS.
  • Lot: 799
DKK 20,00
Norge 1891
1891 - Norge - Helsag
Brevkort, Posthorn, 10 Øre, rød sendt fra CHRISTIANIA, 18.IX.91 til Paris. Herfra omadresseret til London.
  • Lot: 800
DKK 20,00
Norge 1892
1892 - Norge - Helsag
1892. Dobbelt Brevkort, Posthorn 5 Øre, grøn CJ. BLÆKANNULLERET "Larsnæs 25.9.1892". Indvendig ligeledes dateret. Svardelen ubrugt.
  • Lot: 801
DKK 160,00
Norge 1892
1892 - Norge - Helsag
1892. Militært Tjenestebrevkort. Sendt fra FELTOSTKONTOR No 1, 30 V 92 til Næriske Eskadron, Christiania.
  • Lot: 802
DKK 20,00
Norge 1893
1893 - Norge - Helsag
1893. Dobbelt Helsags Brevkort, Posthorn 5 Øre, grøn opfrankeret 5 Øre. Sendt fra KRISTIANIA til Hamborg. 9.7.1893,
  • Lot: 803
DKK 20,00
Norge 1893
1893 - Norge - Helsag
Dobbelt Brevkort, Posthorn, 10 Ørre, rød. To dobbelt brevkort. Et med ubrugt svardel samt et ubrugt. To forskellige typer.
  • Lot: 804
DKK 20,00
Norge 1894-95
1894-95 - Norge - Helsag
Dobbelt brevkort og enkelt. Enkelt brevkortet Posthorn 5 Øre, grøn opfrankeret med Posthorn 1 Øre, (par) og 5 Øre. Kortet er sendt til USA, 1.IX.96. Dobbelt brevkortet med ubrugt svardel.
  • Lot: 805
DKK 50,00
Norge 1895
1895 - Norge - Helsag
1895. Dobbelt Helsags-Brevkort, Posthorn 3 Øre, orange opfrankeret med 5 Øre, grøn og 2 Øre, brun. Sendt fra Bergen 23 VI 95 til STübringen, Tyskland.
  • Lot: 806
Norge 1895
1895 - Norge - Helsag
Brevkort, Posthorn, 10 Øre, rød sendt fra KRISTIANIA, 3.VIII.95 til Paris. Blåt ankomststempel, PARIS ETRANGER 6 AOUT 95. Dekorativ.
  • Lot: 807
DKK 20,00
Norge 1895
1895 - Norge - Helsag
Brevkort, Posthorn, 5 Øre, grøn annulleret med lapidar CHRISTIANIA 21.IV.95 og sendt til København.
  • Lot: 808
DKK 20,00
Norge 1895
1895 - Norge - Helsag
Dobbelt brevkort, Posthorn 10 øre, rød sendt fra Christiania, stemplet BUREAU REEXP. DE CHRISTIANIA. 22.VI.95. Sendt til München. Svarkortet er ubrugt.
  • Lot: 809
DKK 20,00
Norge 1897
1897 - Norge - Helsag
Brevkort, Posthorn, 10 Øre, rød sendt fra CHRISTIANSAND, 1 X 97 til Reval, Estland.
  • Lot: 810
DKK 190,00
Antal bud 9
Norge 1898
1898 - Norge - Helsag
1898. Enkelt Brevkort, Posthorn 3 Øre, orange opfrankeret med 1 Øre, oliven (par) og sendt fra SKIEN, 4 VI 98 til Esbjerg.
  • Lot: 811
DKK 20,00
Norge 1898
1898 - Norge - Helsag
1898.. Dobbelt Helsags-Brevkort, Posthorn 5 Øre, grøn opfrankeret med 3 Øre, orange og 1 Øre, oliven (par). Sendt fra Bergen 27 VIII 98 til Schleisen, Tyskland. Ankomststemplet BRIEG, 1-9.98.
  • Lot: 812
DKK 50,00
Norge 1899
1899 - Norge - Helsag
1899. Enkeltbrevkort, Posthorn 3 Øre, orange opfrankeret med Posthorn 1 Øre, ANT, og 2 Øre, brun (3). Stemplet SOGNS POSTEXP. 10 VII 99 og sendt til Oberstdorf, Bayern. Flot kvalitet.
  • Lot: 813
DKK 80,00
Norge 1900
1900 - Norge - Helsag
1900. Enkelt Brevkort, Provisorie 3/6 Øre brun opfrankeret med 1 Øre, oliven (par) sendt fra CHRISTIANIA, 10.IV 00 til Sarpsborg. Bemærk to forskellige dagstempler.
  • Lot: 814
DKK 20,00