Danmark 1867
1867 - Danmark - Brev
1867. Portobrev sendt fra Københavns Amts søndre Birk, 3. juni 1867. Afgangsstemplet kombineret 34×KBH.JB.PST.CT. og sat i porto 3 Skilling med rødkridt. Modtagerens titulering, R. af D. (Ridder af Dannebrogen) skjules af stemplet.
  • Lot: 695
Danmark 1868
1868 - Danmark - Brev
1868. Consignee-Brev påtegnet "pr. Marshland" til København. Stemplet SKIBSBREV * KIØBENHAVN *, 14.8.(1868?).
  • Lot: 697
Danmark 1875
1875 - Danmark - Litteratur
1875. Fremsendelsesskrivelse fra Generaldirektoratet dateret Januar 1875 vedr. 200 ark 4 Øres frimærker. Det er de nye tofarvede frimærker.
  • Lot: 702
Danmark 1875
1875 - Danmark - Litteratur
1875. Officiel Takstoversigt for de gældende takster fra 1. januar 1875 for indenrigske postforsendelser og rejsende. Taksterne for 1. kvartal 1875.
  • Lot: 703
Danmark c.1878
c.1878 - Danmark - Brev
c.1878. ufrankeret adressebrev med flot reklametiltryk sendt med Postopkrævning fra København til Kolding. Sendt i perioden 19.12.1877-3.11.1879. Postforskud (opkrævning) 91 Øre. Pakken vejede 20 Qvint = 100 gram. Porto for pakken 16 øre. Postopkrævning 12 Øre. Samlet porto 28 Øre skrevet med rødkridt.
  • Lot: 705
Danmark 1878
1878 - Danmark - Litteratur
1878. Soldatens Fryd, nr. 2, 1878. 4 sider avis til soldaterne, der var indkaldt til Lejrsamlingen i 1878 i Jægersborg Dyrehave.
  • Lot: 706
Danmark 1879
1879 - Danmark - Litteratur
1879. Soldatens Fryd, nr. 2, 1879. 4 sider avis til soldaterne, der var indkaldt til Lejrsamlingen i 1879 i Hald ved Viborg.
  • Lot: 707
Danmark 1883
1883 - Danmark - Litteratur
1883. Forslag til Love for Hads Herreds Jernbane.
  • Lot: 708
Danmark 1884
1884 - Danmark - Litteratur
1884. Skrivelse fra "Overbestyrelsen for Postvæsenet", 13.6.1884, hvori Aarhus Postkontor bemyndiges til at udbetale erstatning på 36 Kr. for 2 stk. anbefalede breve, der er gået tabt ifm. dampskibet "Cimbria"s forlis. Baggrundsinfo om forliset er vedlagt.
  • Lot: 709
Danmark 1914
1914 - Danmark - Brev
1914. Originalt brev fra Dronning Alexandra af England og Irland, der var gift med Edward 7. Dateret Marlborough House 4. december 1914. Brevet på 3 sider er skrevet på et mix af dansk, engelsk og tysk. Alexandra var datter er af den senere danske konge, Frederik VIII.
  • Lot: 717
Danmark 1914
1914 - Danmark - Litteratur
1914. Folder ved Aabningen af Julemærkehjemmet i Svendborg, September 1914., 8 sider.
  • Lot: 718
Danmark 1923
1923 - Danmark - Brev
1923. Fængselsmæssig Censur. Korrespondancekort fra fange, der anmoder om at få et nyt Løsladelsespapir.
  • Lot: 728
Danmark 1925
1925 - Danmark - Brev
1925. Fængselsmæssig Censur. Brevkort med bevilling på 200 Kroner til hjælp til en fange, der efter løsladelsen vil rejse til Kanada. Udførlig beskrivelse af hjælpeorganisations historie.
  • Lot: 731
Danmark 1926
1926 - Danmark - Brev
1926. Fængselsmæssig Censur. Brev sendt fra foreningen "Genrejsningen" til fange i Horsens Straffeanstalt. Brevet er ikke censureret, da fangen var blevet løsladt tidligere på måneden. Udførlig beskrivelse samt original brev vedlagt.
  • Lot: 732
DKK 425,00
Danmark 1927
1927 - Danmark - Brev
1927. Fængselsmæssig Censur. Brev vedr. fange nr. 222's ansøgning om hjælp til at emigrere. Langelands Kommune har - ifølge bagsidenotat - bevilget 300,- kr. til rejsen. Beskrivelse vedlagt.
  • Lot: 733
Danmark 1930
1930 - Danmark - Brev
1930. Fængselsmæssig Censur. Brev afsendt af tidligere indsat (fange 344) til indsat. Brevet er censureret. Beskrivelse vedlagt.
  • Lot: 737
Danmark 1945
1945 - Danmark - Brev
1945. Fængselsmæssig Censur. Brev med Rationeringsmærker sendt fra Statistisk Kontors Rationeringsafdeling til Statsfængslet i Horsens. Beskrivelse vedlagt.
  • Lot: 744
Danmark 1820?
1820? - Danmark - Litteratur
Fortegnelse over de Stater og Steder, hvortil Breve efter Afsendernes Forgodtbefindende kunne afgaae, enten ganske ubetalte, eller betalte lige til Bestemmelsesstedet, eller ikkun betalte til Hamborg. Flot 24 sider brevposttakst. Utrolig velbevaret. Desværre ingen årstal angivet.
  • Lot: 753
DKK 210,00
Danmark 1849?
1849? - Danmark - Brev
1849? Krigen 1848-50. Sjældent marinefeltpostbrev fra Treårskrigen 1848-50 sendt af løjtnant Frederik Ludvig Holbøll til sin søster Ludviga Holbøll, Academigaden (i dag Fredericiagade), København. Brevet er dateret "Sønderborg den 3die October Kl. 10 Aften". Påtegning på forsiden "Fra Lieutnant Holbøll, Adjudant ved Eskadren". Karte nr. 1 og porto 4 anført på bagsiden.
  • Lot: 754
Danmark - Brev
1813. Brev fra HAMBURG 2.3.1813 til NANTES. Helbrev med rødt to-liniestempel P.128R HAMBOURG og rammestempel P.P.P.P. Sendt til francobrev.
  • Lot: 761
Danmark - Litteratur
1875. Officiel Takstoversigt for de gældende takster fra 1. April1875 for indenrigske postforsendelser og rejsende. De nye takster på baggrund af den ændrede omregning af skilling til øre med virkning fra denne dato.
  • Lot: 763