Danmark 1934
1934 - Danmark - AFA 218,219 - Brev
Luftpost, 20 Øre, blågrøn (par) og 50 Øre, grå. Luftpostbrev sendt fra ODENSE 25.1.37 til Rutshuru i BELGISK CONGO. Transitstemplet MÜNCHEN 26.1.37 og KAMPALA UGANDA 31.JA.37 samt ankomststemplet RUTSHURU 3.2.37. Sjælden destination.
  • Lot: 131
Danmark 1988
1988 - Danmark - AFA 906x - Brevklip
Odense Byjubilæum, 3 Kroner, flerfarvet. ODDER-MÆRKET: Manglende sortblå farve. Lille brevklip LUXUS-annulleret ODDER 18.4.1988. Det smukkeste eksemplar af denne variant. UDSTILLINGSOBJEKT! Vedlagt artikel af Ib Eichner-Larsen fra Berlingske Tidende den 9.7.1988.
  • Lot: 134
DKK 750,00
Danmark 1871
1871 - Danmark - AFA 1 - Brev
Tjenestefrimærke, 2 Skilling, ultramatin (par). Brev annulleret KOLDING, 16.6. og påskrevet "Vonsild". Brevet er indleveret på brevsamlingsstedet Vonsild - forseglet med VONSILD-DALBY PASTORATs segl. Denne påtegning er ikke registreret af Vagn Jensen.
  • Lot: 136
DKK 1.500,00
Danmark 1916
1916 - Danmark - Skilling EB 33ax - Helsag
Overtryk B S på Soldater-Brevkort. Soldater-Brevkort fra 2. udgave, som udkom i foråret 1916. Et enkelt brevkort fik ombyttet S og B i overtrykket. Der er sluppet ganske få ud, inden fejlen blev rettet. De brugte kort er anvendt af Sikringsstyrken, som var indkvarteret i Roskilde området. Monteret på planche med 3 andre brevkort fra samme afsender. Meget sjældent kort.
  • Lot: 148
DKK 6.000,00
Danmark 1920
1920 - Danmark - Skilling KK 34 - Helsag - Ubrugt
Korrespondancekort, Christian X, 7 Øre, orange tiltrykt Bølgelinie, 3 Øre, grå, både på korrekt plads, men også FEJLTRYKT inden i korrespondancekortet. Kortet er blevet tiltrykt af Haandværkerbanken, men selve værdistemplernes tiltryk af foretaget af H. H. Thiele's Bogtrykkeri. UNIK - ikke katalogiseret.
  • Lot: 150
DKK 1.900,00
Danmark 1920
Korrespondancekort, Christian X, 7 Øre, orange med FEJLTRYKT Bølgelinie, 3 Øre, grå på BAGSIDEN af korrespondancekortet. Tiltrykket er foretaget af H. H. Thiele's Bogtrykkeri. UNIK - ikke katalogiseret.
  • Lot: 151
DKK 2.300,00
Antal bud 9
Danmark 1872
1872 - Danmark - Skilling XB 1 - Helsag - Brugt
Korsbånd, 2 skilling, blå. Sendt fra HJØRRING til Vraa. Annulleret med nummerstempel 26. Ifølge Oluf Pedersens påtegning på bagsiden er dette korsbånd nr. 1 i A-arket.
  • Lot: 154
DKK 2.750,00
Danmark 1965
1965 - Danmark - Skilling AE 18 - Helsag - Ubrugt
Aerogram, 80/60 Øre, blå fra Handelsflådens Velfærdsråd. Dette aerogram kom ikke til salg på posthusene, men blev af handelsflådens Velfærdsråd indleveret til Postvæsenet for at blive tiltrykt den ny værdi efter portostigningen. Denne ordning med at trykke nye værdier på private helsager var ikke ualmindelig, men dette er det eneste private aerogram, der er tiltrykt. Skilling 6.000,- kr.
  • Lot: 156
DKK 1.000,00
Danmark 1806-1809
1806-1809 - Danmark - Brev
Fodpostbrev med type I (negativstempel med ring) sendt lokalt i København. På bagsiden rødt segl fra ”CHRISTIANS-HAFNS BØRNE HUUS SEIGL 1697. Pragtkvalitet. Proveniens: Knud Mohr.
  • Lot: 161
DKK 2.500,00
Antal bud 9
Danmark 1862
1862 - Danmark - Brev
Tjenestebrev med fuldt indhold sendt fra Gentofte til Frederiksberg. Håndskreven ”Fra Gjentofte” og fodpoststempel F:P: 18.9.62. Attest Vagn Jensen (2001).
  • Lot: 176
DKK 1.500,00
Antal bud 9
Danmark 1944
1944 - Danmark - Brev
Brev sendt fra Fredericia 24.10.1944 til modstandsmand, Christian Eskildsen, Sikkerhedspolitiet, Kolding. Brevet er censureret og stemplet "Der Befehlshaber der Sicherheitspolizei und des SD in Dänemark. Aussendinststelle Kolding. Christian Eskildsen var snedker i Grindsted, blev arresteret 7.10.1944 og ankomst til Frøslev 23.11.1944.
  • Lot: 187
DKK 2.000,00
Danmark 1853
1853 - Danmark - Brev
ROESKILDE JBPST.EXP - Det sjældne "Pølsestempel" på smukt portobrev, 23.10.1853 til København.
  • Lot: 192
Danmark 1921
1921 - Danmark - Brev
KJØBENHAVN K - lapidarstempel uden dato og måned anvendt som annullering på Attest for indkøb af frimærker, 15.1.1921. Stemplet blev leveret i 1889. Sjælden efteranvendelse.
  • Lot: 194
DKK 950,00
Danmark 1913
1913 - Danmark - Skilling 0100 - Brev
ASKØ - Stjernestempel. Postkort sendt fra ASKØ via MARIBO 7.4.13 til Vejen. Sjældent stempel. Attest Lars Jørgensen (2023): PRAGT.
  • Lot: 195
DKK 600,00
Danmark - Skilling 0431 - Brev
GUDHJEM - Stjernestempel. Brev sendt fra VEJ-INSPECTEUREN i RØNNE 20.6. til Østerlarsker. Annulleret med nummerstempel 61 og ankomststemplet med Stjernestempel GUDHJEM.
  • Lot: 196
DKK 800,00
Danmark - Skilling 0558 - Brev
HOLMSTRUP - stjernestempel, type 1, på Adressebrev for 1 pakke på 1 pund sendt 27.3. til Højærværdige Hr. Provst Tobiersen, R. af D. Flemløse pr. Flemløse Station. Holmstrup har ikke haft registernumre, hvorfor man har brugt kontorstemplet og tilføjet nummeret med blæk. Mærkerne er 8 Øre, tryk 111, pos. A6-7. Datostemplet er lap. NYBORG-VAMDRUP.
  • Lot: 197
DKK 4.500,00
Antal bud 12
Danmark 1873
1873 - Danmark - Skilling 0560 - Brev
HOLSTED - stjernestempel som annullering på brev med 4 Skilling. Datostemplet SKODBORGHUUS, 21.3.(1873) og sendt til Kolding.
  • Lot: 198
DKK 4.250,00
Danmark 1882
1882 - Danmark - Skilling 1048 - Brev
RIBE JB. - Stjernestempel. Brevkort sendt fra Ribe via VESTJYDSKE JPK. 7.11.(1882) til Lübeck i Tyskland.
  • Lot: 199
DKK 1.900,00
Danmark 1946
1946 - Danmark - Skilling 172.2 - Brev
VELLING / (RINGKØBING) - posthornstempel på helsagsbrevkort annulleret Fredericia-Struer, 2.8.1946.
  • Lot: 215
Danmark 1903
1903 - Danmark - Brev
Returmærkater. Originalt helark med 36 stk. Ubekjendt (inconnu). Formular Nr. 97 b. 87. Udgivet i henhold til Officielle Meddelelser af 19. januar 1903. Sandsynligvis unikt, UDSTILLINGSOBJEKT. Proveniens Kurt Hansen.
  • Lot: 224
DKK 1.000,00
Slesvig 1920
1920 - Slesvig - AFA 5,6 - Brev
Fællesudgave, 15 Pfennig, rødlilla og 20 Pfennig, blå samt Germania, 25 Pfennig, orange/sort. Rekommanderet brev sendt fra WOYENS 26.1.1920 til Sønderborg. Blandingsfrankeringen var kun mulig i 1½ døgn 25.1.1920 til 26.1.1920 kl. 13. Brevporto 1. vægtklasse 20 pf. Reg.gebyr 30 Pf. og Rückschein (kvittering) 10 Pf. I alt 60 Pf. Attest Nielsen, 2009.
  • Lot: 225