Postkortauktion nr. 4 slutter den 12. Maj 2024 kl. 15:00

Danmark 1851
1851 - Danmark - AFA 1 - Frimærke - Stemplet
FIRE R.B.S. Ferslew, Plade II, Position 80. Annulleret med stumt stempel. Smukt mærke.
  • Lot: 1
Danmark 1851
1851 - Danmark - AFA 1 - Brev
1851. FIRE R.B.S. Ferslev på Distriktsbrev uden dagstempel annulleret med stumt stempel og sendt til Magleby på Stevns.
  • Lot: 2
Danmark 1851
1851 - Danmark - AFA 1 - Brev
1851. FIRE R.B.S. Ferslew på brev sendt fra SLAGELSE 11.5.1851 til Faaborg. Annulleret med stumt stempel og sidestemplet med BLÅT Slagelse.
  • Lot: 3
Danmark 1852
1852 - Danmark - AFA 1 Ia - Frimærke - Stemplet
1852. FIRE R.B.S., Thiele I annulleret med centralt nummerstempel 65 (Slagelse).
  • Lot: 4
Danmark 1852
1852. FIRE R.B.S., rødbrun, plade I, pos. 81, annulleret med centralt nummerstempel 71 - Sønderborg. Attest Møller, 1994.
  • Lot: 5
Danmark 1852
1852 - Danmark - AFA 1,9 - Frimærke - Stemplet
1852. Nummerstempel 11 - KAPPEL - på to 4 RBS og et 1863 4 Skilling.
  • Lot: 6
Danmark 1852
1852 - Danmark - AFA 1 Ia - Brev
1852. FIRE R.B.S. Thiele I, Plade I, Position 1 "Hakmærket". Brev med indhold dateret Holbæk 22. Nov. 1852. Sendt til København. Brevet er påtegnet "f. Holbek" og først annulleret ved ankomsten til København. Attest Møller, 1990.
  • Lot: 7
Danmark 1852
1852 - Danmark - AFA 1 I - Brev
1852. FIRE R.B.S. Thiele I på brev sendt fra TØNDER, 2.6.1853 til Christianshavnkasernen i Kjøbenhavn. Med indhold.
  • Lot: 8
Danmark 1853
1853 - Danmark - AFA 1 IIa - Frimærke - Stemplet
1853. FIRE R.B.S., Thiele II parstykke annulleret NUM 65 (Slagelse).
  • Lot: 9
DKK 750,00
Danmark 1853
1853 - Danmark - AFA 1 II - Brev
1853- FIRE R.B.S. Thile II, sortbrun på brev sendt fra SLAGELSE 27.8.1853 til Korsör. Annulleret med NUM 65. Nummerstemplet er iblandet sand i stempelsværten. Mærket lidt tæt ved SV hjørnet.
  • Lot: 10
Danmark 1853
1853. FIRE R.B.S., Thiele II, sendt fra SLAGELSE, 13.2.1853 til Nykjøbing paa Falster.
  • Lot: 11
Danmark 1854
1854 - Danmark - AFA 1 IIIe - Frimærke - Stemplet
1854. FIRE R.B.S. Thiele III, kastaniebrun. Annulleret med nummerstempel 71: SØNDERBORG. Attest Slavomir Kaiser (1979).
  • Lot: 12
DKK 325,00
Danmark 1854
1854 - Danmark - AFA 1 IIIb - Frimærke - Stemplet
1854. FIRE R.B.S. gulbrun, Plade IV, pos.89 annulleret med sjældent nummerstempel 105 - NORDBORG. Attest Møller, 1999.
  • Lot: 13
Danmark 1854
1854 - Danmark - AFA 1 III - Brev
1854. 4 RBS Thiele III, plade 1, pos. 54, på brev sendt fra NAKSKOV 10.7.1854 til Nykøbing Falster. Mærket annulleret med NUM 43.
  • Lot: 14
Danmark 1853
1853 - Danmark - AFA 1IIb - Brev
FIRE R.B.S., Thiele II, rødbrun. Brev sendt fra KJØBENHAVN 7.12.1853 til Justitsraad Neergaard, Amtsforvalter for Hirschholm District i Hørsholm. Annulleret med nummerstempel 1. Fuldrandet mærke på smuk forsendelse. Proveniens: Robert Bechsgaards privatsamling.
  • Lot: 15
Danmark 1853
FIRE R.B.S., Thiele II, Plade II, Position 62, rødbrun. Brev sendt fra ROESKILDE 28.3.1854 til Christianshavn. Annulleret med nummerstempel 58. Fuldrandet mærke med tydeligt bundtryk.
  • Lot: 16
Danmark 1853
FIRE R.B.S., Thiele II, sortbrun. Brev sendt fra SLAGELSE 20.2.1854 til Christianshavn. Annulleret med nummerstempel 65. Bredrandet mærke på fint lille brev.
  • Lot: 17
Danmark 1852
1852 - Danmark - AFA 1Ia - Frimærke - Stemplet
FIRE R.B.S., Thiele I, brun. Annulleret med retvendt nummerstempel 53: RANDERS. Pragtkvalitet.
  • Lot: 18
Danmark 1854
1854 - Danmark - AF 4,7 - Frimærke - Stemplet
1854. 4 Skilling, brun. Fire mærker med nummerstempel 65.
  • Lot: 19
Danmark 1854
1854 - Danmark - AFA 4 - Frimærke - Stemplet
4 Skilling, 1.Tryk, Plade I, Position 85. Annulleret med nummerstempel 119: ITZEHOE.
  • Lot: 20
Danmark 1854
1854 - Danmark - AFA 4 - Frimærke, Brev
1854. 4 Skilling 1854. Planche med 1 brev sendt fra FLENSBORG 11.10.1857 til Randers samt 8 løse mærker.
  • Lot: 21