Møntauktion nr. 2 slutter den 19. Maj 2024 kl. 15:00

Danmark 1865
1865 - Danmark - AFA 13 - Brev
1865. Krone-Scepter-Sværd. 4 Skilling. 10 mærker i forskellige tryk på planche.
  • Lot: 64
Danmark 1865
1865. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød på brev annulleret med centralt nummerstempel 52 og sidestemplet med PRÆSTØ, lapidar VIb. Udtalelse Lasse Nielsen, 1999.
  • Lot: 65
Danmark 1865
1865. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød (par) på brev sendt fra VEILE 1.11. til København.
  • Lot: 66
Danmark 1864
1864 - Danmark - AFA 13y - Brev
1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød, tr. 9, A66, (streg efter øvre højre 4 tal) på brev sendt fra KALLUNDBORG, 23.3. Annulleret med retvendt nummer 32.
  • Lot: 67
Danmark 1864
1864 - Danmark - AFA 14x - Brev
1864. Krone-Scepter-Sværd, 8 Skilling brun. 1.tr., pos.11 på 2. vægtklasse brev sendt fra Kjøbenhavn til Als pr. Hobro. Mærket har klichéfejl C1. Ex. Svend Bek-Pedersen
  • Lot: 68
Danmark 1870
1870 - Danmark - AFA 16 - Brev
1870. Tofarvet, 2 Skilling, 6.Tryk (par). Brev med fuldt indhold sendt fra HORSENS 12.9.(1873) til København. Annulleret med nummerstempel 30. Ankomststemplet KIØBENHAVN 12.9.
  • Lot: 69
Danmark 1870
1870. Tofarvet 2 Skilling, grå/blå på Markedsberetning sendt fra KORSØR, 16.12.1873 til København.
  • Lot: 70
Danmark 1870
Tofarvet, 2 Skilling, grå/blå. Brev sendt lokalt i RANDERS 14.10. Annulleret med kombineret nummerstempel 53.
  • Lot: 71
Danmark 1870
1870 - Danmark - AFA 16,19 - Brev
1970. Tofarvede, 2 Skilling, grå/blå, 8 Skilling, grå/brun på brev sendt fra København, 17.10.1872 til Rotterdam.
  • Lot: 72
Danmark 1870
1870. Tofarvet, 2 Skilling, grå/blå på lille lokalbrev annulleret NUM 231 og sidestemplet FUGLEBJERG,
  • Lot: 73
Danmark 1870
1870 - Danmark - AFA 17 - Brev
1870. Tofarvet, 3 Skilling, 3.Tryk (par). Brev med fuldt indhold sendt fra KJØBENHAVN 23.10.(1873) til Ronneby, Sverige. Transitstemplet PKXP.Nr.2.UPP. 23.10.1873.
  • Lot: 74
Danmark - AFA 17 - Brev
1870. 3 Skilling, grå/lilla (2) på brev sendt fra København til Landskrona, 1874. Frimærkerne er først annulleret ved ankomsten til LANDSKRONA.
  • Lot: 75
Danmark 1870
1870 - Danmark - AFA 18 - Brev
Tofarvet 4 Skilling, grå/rød på brev sendt fra KJØGE, 22.9.1871 til København.
  • Lot: 76
Danmark 1870
1870. 4 Skilling, grå/rød på landpostbrev sendt fra SÆBY 22.2.1872 til København. Datostemplet mangler typer. Efter indsendelse til reparation, havde man ikke modtaget det nødvendige antal tal. Disse blev først bestilt 11.3.1872. Landposten har skrevet "f" på frimærkets plads.
  • Lot: 77
Danmark 1870
1870. 4 Skilling, grå/rød på brev sendt fra SÆBY, 9.3.1872 til København. Brevet er sendt til den nystartede "Livrente og Forsørgelses Anstalten af 1871". Meget flot antikvastempel.
  • Lot: 78
Danmark 1870
Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød. Brev sendt fra LYNGBY 30.2. til København. Annulleret med kombineret nummerstempel 39.
  • Lot: 79
Danmark 1870
1870. Tofarvet 4 Skilling, grå/rød på brev sendt fra HØRSHOLM 10.1.1874 til Roskilde.
  • Lot: 80
DKK 130,00
Danmark 1870
1870. Tofarvet, 4 Skilling, grå/rød på brev annulleret NUM 44, sidestemplet NESTVED, ant. VII. Sendt 1.7. til Vordingborg og ankomststemplet samme dag.
  • Lot: 81
Danmark 1870
1870 - Danmark - AFA 18y - Brev
1870. Tofarvet, 4 Skilling, 9.Tryk, Position A40: OMVENDT RAMME. Brev sendt fra HELSINGØR JB. 16.11. til København. Annulleret med nummerstempel 227. Attest Lars Jørgensen (2021).
  • Lot: 82
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 22,36 - Brev
1875. Tofarvet 3 Øre, blå/grå (2), Våbentype 20 Øre, blå på rekommanderet brevforside sendt fra København K til LUND, Sverige.
  • Lot: 83
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 22 - Brev
1875. Tofarvet 3 Øre, blå/grå som opfrankering på 5 Øre Våbentype Korsbånd. Sendt fra København 10.12.1894 til Rødby.
  • Lot: 84