Danmark 1981
1981 - Danmark - Brev
Fynshav brevsaml.sted / 6440 Augustenborg. Rekommanderet brev med provisorisk reg-etiket sendt 7.12.1981. Mærkerne er annulleret AUGUSTENBORG.
  • Lot: 925
Danmark 1989
1989 - Danmark - Brev
Postens Inndkøbs Center. 2-ring cirkulært dagsgtempel på Adressekort for en pakke sendt ufrankeret sm postsag til Viby J. Afgangsstemplet med brotypestempel GLOSTRUP / (GLOSTRUP 2), 9.11.1989.
  • Lot: 926
Danmark 19003
19003 - Danmark - Brev
VELGJØRENHEDSFESTEN I TIVOLI. STORE BEDEDAGSAFTEN. Helsagsbrevkort annulleret 7.5.1903 og sendt lokalt i København.
  • Lot: 927
Danmark - Brev
KØBENHAVN - TMS stemplet med STAVEFEJLEN. Stemplet blev kun brugt fra 15.-19. juli 1948. Her på en firmakuvert til Kjøbenhavns Handelsbank fra 16. JUL. 1948. Åbnet på 3 sider.
  • Lot: 928
Danmark - Brev
Posthusfranko. Postanvisning til Kalundborg afstemplet med det specielle posthusfranko stempel, som blev anvendt på blanketter. Kh OMK, 6. APR. 1954. Postanvisningen er indleveret i Roskilde i en større mængde fra Hjemmeværnsregion V, porto betalt kontant og forsendelserne stemplet på Københavns Omkartering. Sjældent stempel på forsendelse.
  • Lot: 929
Danmark - Brev
pr. Ladepost (type 2) på 10 Øre helsagsbrevkort sendt fra NÆSTVED 15.1.1906. Forsendelser med dette stempel er kendt med sidestempling Kjøbenhavn B eller INGEN DATOSTEMPLING.
  • Lot: 930
Danmark 1624-1851
1624-1851 - Danmark - Brev
Grundbog i Analyse af Danske præfilatelistiske Breve. Indeholdende Brevposttakst for Breve til og fra København 1624-1851. Af Oe Maintz. 152 sider.
  • Lot: 931
Danmark 1864
1864 - Danmark - Brev
Postbesørgelsen i Danmark under 184-krigen, af Max Meedom. 287 sider. Bogen er stadig i forseglet indpakning.
  • Lot: 932
DKK 275,00
Danmark 1894-1924
1894-1924 - Danmark - Litteratur, Diverse
AMTSBANERNE på ALS. Arkiv efter lokomotivfører MOLT. Billedet viser Blackeder Kreis Bahn, der lå i det daværende Bleckede distrikt sydøst for Hamborg. På billedet Lokomotivfører Wilhelm Friedrich Christian Molt, født 12.11.1872 i Gross Waabs i nærheden af Eckernförde. Med smørekanden fyrbøder Cresten Hansen. Molt blev senere ansat ved Amtsbanerne på Als. Vedlagt en oversigt over samlingen af håndbøger for ansatte ved de tyske smalspors jernbaner og Amtsbanerne på Als. Se scan.
  • Lot: 933
DKK 1.000,00
Danmark 1930
1930 - Danmark - Diverse
TIVOLI 1930 – Abonnementskort Nr. 142.
  • Lot: 934
Danmark 1932
1932 - Danmark - Brev
1932. To fotos fra Budstuen på Nordborg Postkontor og Postkontorets Personale. Dateret 29.11.1932. H×B 12,5 × 18 cm.
  • Lot: 935
Danmark 2023
2023 - Danmark - Litteratur
DANMARKS FRIMÆRKEPENGE - Nødmønter brugt i 1940'rne. 336 sider med alle Danmarks frimærkepenge i farver.
  • Lot: 936
DKK 230,00
Slesvig 1920
1920 - Slesvig - Frimærke
Miniark med 5 sorttryk af Essays. Oprindelse ukendt!
  • Lot: 937
DKK 140,00
Danmark 1940
1940 - Danmark - AFA 2,3y,4 - Frimærke - Stemplet
Provisorier, 20 Øre. 3 enkeltmærker og et parstykke med ”bjælke forskudt mod højre” annulleret med udslebet stjernestempel STRÆNDER.
  • Lot: 938
Færøerne 1940
1940 - Færøerne - AFA 4,(246,248) - Brevklip
1940. Provisorium, 20/15 Øre, rød (3-stribe) samt Bølgelinie, 5 Øre, vinrød og 10 Øre, violet. Talon fra adressekort annulleret med VESTMANHAVN (stjernestempel) og sidestemplet THORSHAVN 15.2.41. Flot objekt.
  • Lot: 939
Danmark 1942
1942 - Danmark - AFA 276,277 - Brev
1943. Christian X, 20 Øre, rød, 25 Øre, brun på censureret luftpostbrev sendt fra VAAG, 6.3.1944 til DANSK FLYGTNINGELEJR RÖSTAUNGA, Skaane. Brevet er omadresseret til St. Eriks Sjukhuset i Stockholm. Britisk censur.
  • Lot: 940
DKK 1.100,00
Færøerne 1921
1921 - Færøerne - AFA 124,147 - Brev
Bølgelinie, 10 Øre, grøn og Christian X, 20 Øre, rød (3). I alt 70 øre på værdibrev sendt fra NOLSØ (stjernestempel) via THORSHAVN 27.1.1927 til Sydradal på Kalsø. Signeret MØLLER BPP.
  • Lot: 941
DKK 600,00
Færøerne 1921
1921 - Færøerne - AFA 129a,142 - Brev
1921. Christian X, 50 Øre, grå, Christian IV, 20 øre, brun på VÆRDIBREV, 50 Kroner sendt fra TRANGISVAAG, 19.1.1925 til SØRVAAG. Transitstemplet THORSHAVN, bro III, 20.1.1925.
  • Lot: 942
Færøerne 1927
1927 - Færøerne - AFA 169 - Frimærke - Stemplet
Karavel, 15 Øre, rød (4-blok). Annulleret KOLLEFJORD (Udslebet Stjernestempel).
  • Lot: 943
Færøerne 1927
1927 - Færøerne - AFA 169,171 - Brev
Karavel, 15 Øre, rød og 25 Øre, lysblå (2). I alt 65 øre på værdibrev sendt fra NOLSØ (Stjernestempel) via THORSHAVN 30.1.34 til Sydradal på Kalsø. Signeret MØLLER BPP.
  • Lot: 944
Grønland 1930
1930 - Grønland - AFA 7,11 - Brev
Pakkeporto, 10 Øre, blå, 1 Krone, orange på Adressekort for 1 pakke Tøj, 1 kg. sendt til UMANAK fra København. Annulleret GRØNLANDS / STYRELSE, 22.IX 37. Attest Lars Jørgensen, 2023. PRAGT.
  • Lot: 945
DKK 1.500,00