Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 25æ - Frimærke - Stemplet
Tofarvet, 8 Øre, 18.-20.Tryk, Position A4. Lille PERLEFEJL (RF.23.4). Stemplet.
  • Lot: 127
DKK 20,00
Danmark 1875
Tofarvet, 8 Øre, 18.-20.Tryk, Position B37. Lille PERLEFEJL (RF.23.137). Stemplet.
  • Lot: 128
DKK 20,00
Danmark 1875
Tofarvet, 8 Øre, 18.-20.Tryk, Position B30. Lille PERLEFEJL (RF.23.130). Stemplet.
  • Lot: 129
DKK 30,00
Danmark 1875
Tofarvet, 8 Øre, 18.-20.Tryk, Position A56. Lille PERLEFEJL (RF.23.56). Stemplet.
  • Lot: 130
DKK 20,00
Danmark 1875
Tofarvet, 8 Øre, 20.Tryk, Position A20. Lille PERLEFEJL (RF.23.20+OF.3.6). Stemplet.
  • Lot: 131
DKK 60,00
Danmark 1875
Tofarvet, 8 Øre, 18.-20.Tryk, Position A51. Lille PERLEFEJL (RF.23.51). Stemplet.
  • Lot: 132
DKK 20,00
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 26 - Frimærke - Stemplet
1875. Tofarvet, 12 Øre, grå/violet, 9.tr., STOR PERLEFEJL. Mgl. tak i venstre side.
  • Lot: 133
DKK 170,00
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 26,27 - Brev
1875. Tofarvet, 12 Øre, 12.Tryk og 16 Øre, 10.Tryk. Adressebrev for 1 pakke med postopkrævning sendt fra KJØBENHAVN 24.5. til Ringsted. Ankomststemplet RINGSTED 24.5. Dekorativ og flot kvalitet.
  • Lot: 134
DKK 210,00
Antal bud 12
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 26 - Brev
1875. Tofarvet, 12 Øre, grå/violet (par) på rekommanderet brev sendt fra ODENSE INDL.PK. 25.5.(1891) til København. Cirkulært ankomststempel. Bagflap mangler.
  • Lot: 135
DKK 20,00
Danmark 1875
1875. Tofarvet, 12 Øre, grå/violet på Factura fra Svanemøllens Dampmølle, 2. OCT. 1879. Sendt til Falkenberg, Sverige.
  • Lot: 136
DKK 50,00
Danmark 1875
1875. Tofarvet, 12 Øre, grå/violet, tr. 3, pos. 94, TYK RET RAMME på brev sendt fra København, 4.11.1876 til Stockholm.
  • Lot: 137
DKK 80,00
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 26ay - Brev
Tofarvet, 12 Øre, 18.Tryk (par). Adressebrev for 1 pakke sendt fra ODDER 1.4.(1895) til Fotograf Arnholtz i Ramsherred pr. Næstved. Ankomststemplet NÆSTVED 2.4.95. Fint adressebrev!
  • Lot: 138
DKK 50,00
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 27 - Brev
1875. Tofarvet 16 Øre, grå/brun, tr.IV, på Postanviisnings blanket sendt fra Københavns Banegaard 26.3.1878 til Hamburg. Postanvisningen er dirigeret via Korsør
  • Lot: 139
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 27,28 - Brev
1875. Tofarvet, 16 Øre, 7.Tryk og 20 Øre, 6.Tryk. Adressebrev for 1 pakke sendt fra KJØBENHAVN 14.12.(1881) til Hjørring. Annulleret med pengepoststempel. Ankomststemplet HJØRRING 15.11.
  • Lot: 140
DKK 220,00
Antal bud 11
Danmark 1875
Tofarvet, 16 Øre, grå/brun. Adressebrev for 1 Pakke sendt fra KIØBENHAVN 4.11. til Eskildstrup pr. Skjørringe ved Nykøbing Falster. Annulleret med stumt 2-ringsstempel. Smuk lille forsendelse.
  • Lot: 141
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 28 - Frimærke - Stemplet
1875. Tofarvet, 20 Øre, rød/grå, komplet trykopstilling, tryk I-VII.
  • Lot: 142
DKK 190,00
Antal bud 14
Danmark 1875
1875. Tofarvet, 20 Øre, rød/grå, tr.3, pos. A81 OMVENDT RAMME. Der findes 22 stk. i A-arket.
  • Lot: 143
Antal bud 7
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 28 - Brev
1875. Tofarvet, 20 Øre, grå/rød single på brev sendt fra København N, 11.2.(1880) til HELSINGFORS, Finland via St: Petersborg.
  • Lot: 144
Danmark 1875
1875. Tofarvet, 20 Øre, rød/grå på brev sendt fra København Nørrebro 16.9.(1881) til Poste Restante adresse München. Rift i brevet foroven.
  • Lot: 145
DKK 40,00
Danmark 1875
1875. Tofarvet, 20 Øre, rød/grå single på brev sendt fra København 21.9.(1880) til Jerez de la Frontera, Spanien. Sjælden destination.
  • Lot: 146
DKK 50,00
Danmark 1875
1875. Tofarvet, 20 Øre, rød/grå på brev sendt fra Kjøbenhavn, 16.2.1878 til London. Ankomststemplet 18. FEB. 1878.
  • Lot: 147
DKK 50,00