Brev - 1899 - Fra Tydskland S. - Skibsstempel med OMVENDT S. Tysk helsagsbrevkort dateret Lübeck 20.9.1899 sendt til København. Annulleret ved ankomsten med kassetømningsstemplet med det omvendte S og ankomststemplet KJØBENHAVN 21.9.1899. Meget sjældent stempel og kun få kendte eksemplarer. UDSTILLINGSOBJEKT. Attest Lars Jørgensen (2021).
Brev - 1852 - 2 Rigsbankskilling, Thiele, Plade I, Position 36, Type 8. Fodpostbrev sendt lokalt i København. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet med fodpoststempel F:P: 27.1.1854. Attest Vagn Jensen (2004).
Brev - 1847 - Victoria, Embossed Issues, 10 Pence, Brown. Letter sent from LONDON 17.OC.1854 to Honfleur near Calvados in France. Cancelled by Numeral 10. Transit CALAIS 18.OCT.54 and arrival HONFLEUR 19.OCT.54. Margins at two sides, touched at bottom and right frame lines.
Brev - 1902 - Tjenestefrimærke, 10 Øre, karmin (10-blok, 5-stribe og par). I alt 170 øre på Adressebrev for 1 Værdipakke sendt fra AARHUS 13.10.08 til Vejle. Fint ovalstempel fra BANKKONTORET AARHUS 13-OKT-1908 på bagsiden. Ankomststemplet VEILE 14.10.08.