Sverige 1858
1858 - Sverige - Facit 8 - Brev
Våbentype, 9 Öre, violet (2). Brev med sjælden NÆRPORTOTAKST sendt fra Helsingborg via HELSINGØR 3.12.1864 til København. Annulleret med nummerstempel 24. På bagsiden påskrevet "Höganäs 2.12.64". Brevet er let beskåret til venstre, ellers fejlfrit. Facit: 45.000. Proveniens: The Vienna Collection (2001). Attest Slavomir Kaiser (1983).
  • Lot: 839
DKK 1.900,00
Antal bud 22
Sverige 1877
1877 - Sverige - Facit 29,35 - Brev
Ringtype, 4 Öre, grå (2) og 30 Öre, brun. Rekommanderet brev sendt fra STOCKHOLM 22.12.1884 til Wien, Østrig. Ankomststemplet WIEN 26.12.84.
  • Lot: 840
DKK 220,00
Sverige
Sverige - Facit 181,186,188 - Brev
Gustaf V, 20 Öre, orange og 30 Öre, brun samt 40 Öre, blå med flere. Rekommanderet luftpostbrev sendt fra STOCKHOLM 26.10.1929 til Batavia, JAVA. Transitstemplet AMSTERDAM 31.10.1929 og ankomststemplet WELTEVREDEN 12.11.29. Videresendt fra WELTEVREDEN 15.11.29 via NEW YORK 24.12.1929 til EAST ORANGE25.DEC.1929.
  • Lot: 841
Sverige
Sverige - Facit 226,228 - Brev
1928. Gustaf V, 5 Öre, grön (2) og 15 Öre, rôd (3). Rekommanderet luftpostbrev sendt via første natflyvning STOCKHOLM-LONDON 18.6.1928 til Paris, Frankrig. Ankomststemplet PARIS 19.6.28. Returneret til STOCKHOLM 19.7.28.
  • Lot: 842
DKK 80,00
Sverige 1932
1932 - Sverige - Facit 234-237 - Brev
Lützen, komplet sæt med alle 6 mærker. Rekommanderet FDC sendt fra STOCKHOLM 1.11.32 til Apelviken. Kun kendt i 17 eksemplarer.
  • Lot: 843
DKK 450,00
Sverige 1941
1941 - Sverige - Facit 333BB,333B,279 - Brev
1941. Hazelius, 5 Öre, grøn (3) og Gustaf V, 30 Öre, ultramarin. EKSPRESBREV sendt fra Hotel Continental i HÄLSINGBORG 17.12.41 til København.
  • Lot: 844
DKK 20,00
Sverige 1844
1844 - Sverige - Brev
1844. Kvittering fra Lunds Kongl. Post Contoir for indleveret rekommanderet brev sendt til Malmö, 31. Oct. 1844.
  • Lot: 845
DKK 20,00