Danmark 1904
1904 - Danmark - AFA 40 - Brev
1904. Provisorie, 4/8 Øre, grå/rød på TRYKSAG sendt fra København 31.XII.1904 til Bogense. Ankomststemplet 1.1.1905.
  • Lot: 283
Danmark 1904
1904 - Danmark - AFA 40,37 - Brev
1904. Provisorie, 4/8 Øre, grå/rød og Våbentype 1 Øre, orange på tryksagskort sendt fra København 3.5.1907 til Holland.
  • Lot: 284
Danmark 1904
1904 - Danmark - AFA 40x - Frimærke - Stemplet
Provisorium, 4/8 Øre, grå/rød. Hage på 4-tallet.
  • Lot: 285
Danmark 1905
1905 - Danmark - AFA 43ax+43ay - Frimærke - Stemplet
Bølgelinie, 2 Øre, rød. 2 varianter: UDEN HJERTER og DELVIS UDEN HJERTER.
  • Lot: 286
Danmark 1905
1905 - Danmark - AFA 44by - Frimærke - Stemplet
Bølgelinie, 3 Øre, grå. Variant: LILLE T i POSTFRIMÆRKE.
  • Lot: 287
Danmark 1905
1905 - Danmark - AFA 45ax - Frimærke - Stemplet
Bølgelinie, 4 Øre, blå. Variant: Afskåret E i POSTFRIMÆRKE.
  • Lot: 288
Danmark 1905
1905 - Danmark - AFA 45az+45ax - Frimærke - Stemplet
Bølgelinie, 4 Øre, blå, Position 39-40 (parstykke). Begge varianter: ”Farveløs plet under AR i DANMARK” samt ”Afskåret E i POSTFRIMÆRKE”.
  • Lot: 289
DKK 275,00
Danmark 1905
1905 - Danmark - AFA 46 - Brev
1905. Bølgelinie, 15 Øre, brunlilla (par) på Adressebrev for 1 pakke mellem 2½-5 kg. Porto 30 Øre.
  • Lot: 290
Danmark 1905
1905 - Danmark - AFA 46,52 - Brev
1905. Bølgelinie, 15 Øre, brunlilla (3-stribe), Christian IX, 5 Øre, grøn på Adressebrev for 1 pakke 10 Pund med Postopkrævning 19 Kroner, 75 Øre. Sendt fra København K, Penge- og Pakkepostkontoret, 14.8.1906 til Rudkjøbing. Porto 30 Øre. Postopkrævning 20 Øre. Korrekt porto.
  • Lot: 291
Danmark 1905
1905. Bølgelinie, 15 Øre, brunlilla SINGLE på Adressebrev for en pakke 1 Pund sendt fra Kjøbenhavn 6.6.1906 til Rudkøbing. Porto for pakken 15 øre.
  • Lot: 292
Danmark 1905
1905. Bølgelinie, 15 Øre, brunlilla, Christian IX, 5 Øre, grøn på Adressebrev for en pakke 3 Pund med Postopkrævning 2 Kroner, 41 Øre. Sendt fra ODENSE, 6.8.1906 til Rudkøbing. Pakkeporto 20 øre. Gebyr for Postopkrævning 15 øre.
  • Lot: 293
Danmark 1904
1904 - Danmark - AFA 47y+47v - Frimærke - Stemplet
Christian IX, 10 Øre, rød. 2 varianter: ”Manglende rammelinie under E i ØRE” og ”Stor farvestreg i N i DANMARK”.
  • Lot: 294
Danmark 1907
1907 - Danmark - AFA 54,56 - Brev
1907. Frederik VIII, 5 Øre, grøn, 20 Øre, blå på værdibrev, 156 Kroner 10 Øre sendt fra CHARLOTTENLUND postkontor, 15.7.1911 til Ry. Mærkerne er med perfin G20 - Gentofte Kommune. Brevtakst 10 øre. værditillæg 15 øre. For eftertælling af beløbet er betalt 10 øre kontant.
  • Lot: 295
Danmark 1907
1907 - Danmark - AFA 54 - Brev
1907. Frederik VIII, 5 øre, grøn (par) på brevkort sendt fra MARIBO, 28.8.1907 til SINGAPORE. Transitstemplet med bureaustempel PENANG TO SINGAPORE, 21. SEP. 1907. Motivet er Maribo Torv med Raadhuset.
  • Lot: 296
Danmark 1907
1907. Frederik VIII, 10 Øre, rød, på brevkort sendt fra HELLERUP, 25.11.1907 til SINGAPORE. Ankomststemplet SINGAPORE, DEC.21 1907.
  • Lot: 297
Danmark 1907
1907. Frederik VIII, 5 Øre, grøn (4-stribe) på brev sendt fra AARHUS, II, 28.8.1911 til Niebül, pr. Dagebüll.
  • Lot: 298
Danmark 1907
1907. Frederik VIII, 5 Øre, grøn med stor eftergravering til højre for kongens hoved. Sendt fra Vester-Skjerninge, 3.8.1909 til Svendborg.
  • Lot: 299
Danmark 1907
1907 - Danmark - AFA 54,56,58 - Brev
1907. Frederik VIII, 50 Øre, rødlilla (3-stribe), 20 Øre, blå (par), 5 øre, grøn på Adressebrev for 2 pakker sendt fra Københavns Penge- og Pakkepost Kontor, 8.10.1907 til Fredericia. Pakkeporto for 2 pakker på 35 pund. og 3 pund.: 5 øre pr. ½ kg. for pakken på 35 pund + 20 øre for pakken på 3 pund. I alt 195 øre.
  • Lot: 300
Danmark 1907
1907 - Danmark - AFA 54t-59t,63t - Frimærke - Stemplet
Frederik VIII, komplet sæt. Alle værdier med TRISSEFEJLEN.
  • Lot: 301
Danmark 1907
1907 - Danmark - AFA 54w - Frimærke - Stemplet
Frederik VIII, 5 Øre, grøn. Klichébrud.
  • Lot: 302
Danmark 1907
1907 - Danmark - AFA 55 - Brev
1907. Frederik VIII, 10 Øre, rød på meget lille brev sendt fra FREDERICIA, 11.6.1909 til Assens. Modtaget samme dag i Assens.
  • Lot: 303