Møntauktion nr. 2 slutter den 19. Maj 2024 kl. 15:00

Danmark 1863
1863 - Danmark - Brev
Rekommanderet francobrev sendt fra KIEL, 12.12.1863 til Carlshütte pr. Rendsburg.
  • Lot: 743
Tyske Stater 1864
1864 - Tyske Stater - Michel 4 - Frimærke - Stemplet
Schleswig, 1¼ Schilling, Grün. Annulleret mednummerstempel 16: FLENSBURG. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 1269
Tyske Stater 1864
1864 - Tyske Stater - Michel 4 - Brev
Schleswig, 1¼ Schilling, Grün. Brev sendt fra ECKERNFÖRDE 11.3.65 til Schnaap (Snap på dansk). Signeret på bagsiden MØLLER BPP.
  • Lot: 1270
Tyske Stater 1864
1864 - Tyske Stater - Michel 6 - Brev
Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Ultramarin. Brev sendt fra ALTONA 16.6. til Heide. Annulleret med nummerstempel 113. Transitstemplet Elmsh-Itzeh.Ebn.Post Bur 16.6.1864 og ankomststemplet HEIDE 17.6. Signeret på bagsiden MØLLER BPP.
  • Lot: 1271
Tyske Stater 1864
1864 - Tyske Stater - Michel 7 - Brev
Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Ultramarin/Weiẞrosa. Brev sendt fra AHRENSBÖCK 16.7.1865 til Glückstadt. Transitstemplet Elmsh-Itzeh.Ebn.Post Bur 17.7.1865 og ankomststemplet GLÜCKSTADT 17.7.1865. Sjældent brev annulleret med Antikvastempel. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 1272
Tyske Stater 1864
Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Ultramarin/Weiẞrosa. Brev sendt fra PREETZ 10.1.1865 til Hamburg. Annulleret med nummerstempel 131. Ankomststemplet St.P.A.HAMBURG 10.1. Signeret på bagsiden MØLLER BPP.
  • Lot: 1273
Tyske Stater 1865
1865 - Tyske Stater - Michel 9 - Frimærke - Stemplet
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Grün. Annulleret CREMPE 26.9.65. Befund Carl Aage Møller BPP (2024): Prachtqualität.
  • Lot: 1274
Tyske Stater 1865
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Grün. Annulleret MARNE 1.10.65. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 1275
Tyske Stater 1865
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Grün. Annulleret BAHNHOF HUSUM 27.10. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 1276
Tyske Stater 1865
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Grün. Annulleret TONDERN 3.7.65. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 1277
Tyske Stater 1865
1865 - Tyske Stater - Michel 9 - Brev
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Olivgrün. Brev sendt fra FLENSBURG 8.6.67 til Langenhorn pr. Mönkebüll. Transitstemplet HUSUM 9.6.67 og BREDSTEDT 9.6.67. Ankomststemplet MÖNKEBÜLL 10.6.67. Sjældent ankomststempel. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 1278
Tyske Stater 1865
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Grün. Brev sendt fra RENDSBURG 23.1.67 til Flensburg. Ankomststemplet FLENSBURG 23.1.67. Signeret på bagsiden MØLLER BPP.
  • Lot: 1279
Tyske Stater 1865
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Grün. Brevforside sendt fra HEILIGENHAFEN 11.4. til Lübeck. Transitstemplet EUTIN 12.4.67. Smuk kvalitet, trods det kun er en forside! Signeret på bagsiden CARL H. LANGE og MØLLER BPP.
  • Lot: 1280
Tyske Stater 1865
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Grün (2). Brev sendt lokalt i HADERSLEBEN 12.7.65.
  • Lot: 1281
Tyske Stater 1865
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Grün. Brev sendt fra ALTONA 16.1.(67) til Eutin. VENDEBREV sendt videre ufrankeret fra EUTIN 18.1.67 til Schwartau.
  • Lot: 1282
Tyske Stater 1865
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Grün. Brev sendt fra KIEL 8.9.65 til Augustenburg auf Alsen. Transitstemplet SONDERBURG 9.9.65.
  • Lot: 1283
Tyske Stater 1865-1867
1865-1867 - Tyske Stater - Michel 14 - Frimærke - Stemplet
Schleswig, 1¼ Schilling, Rotlila. Annulleret SCHLESWIG 28.10.66. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 1284
Tyske Stater 1865-1867
1865-1867 - Tyske Stater - Michel 14 - Brev
Schleswig, 1¼ Schilling, Rotlila. Brev sendt fra FLENSBURG 15.10.66 til Garding. Ankomststemplet GARDING 15.10.66. Signeret på bagsiden MØLLER BPP.
  • Lot: 1285
Tyske Stater 1865-1867
Schleswig, 1¼ Schilling, Rotlila. Brev sendt fra FLENSBURG 2.9.67 til Hoyer (Højer på dansk). Signeret på bagsiden CARL. H. LANGE og MØLLER BPP.
  • Lot: 1286
Tyske Stater 1867
1867 - Tyske Stater - Michel 18a - Brev
Schleswig, 1¼ Schilling, Rotlila. Brev sendt fra ITZEHOE 5.11.67 til Rendsburg. Perfekt kvalitet. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 1287
Tyske Stater 1867
Schleswig, 1¼ Schilling, Lebhaftrötlichlila. Brev sendt fra SEGEBERG 19.10.67 til Hamburg. Ankomststemplet HAMBURG 20.10.67. Signeret på bagsiden MØLLER BPP.
  • Lot: 1288