Danmark 1863
1863 - Danmark - Brev
Rekommanderet francobrev sendt fra KIEL, 12.12.1863 til Carlshütte pr. Rendsburg.
  • Lot: 530
DKK 30,00
Tyske Stater 1864
1864 - Tyske Stater - Michel 3 - Frimærke - Stemplet
Schleswig, 4 Schillinge, Karminrot. Annulleret med nummerstempel. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 734
DKK 375,00
Tyske Stater 1864
1864 - Tyske Stater - Michel 4 - Frimærke - Stemplet
Schleswig, 1¼ Schilling, Grün. Annulleret mednummerstempel 16: FLENSBURG. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 735
DKK 80,00
Tyske Stater 1864
1864 - Tyske Stater - Michel 5II - Frimærke - Stemplet
Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Ultramarin, WEIT GEWELLTEM GRUND. Annulleret med dansk nummerstempel 170: HOLST. EISENBAHN. Attest Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 736
DKK 1.900,00
Antal bud 9
Tyske Stater 1864
1864 - Tyske Stater - Michel 7 - Brev
Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Ultramarin/Weiẞrosa. Brev sendt fra AHRENSBÖCK 16.7.1865 til Glückstadt. Transitstemplet Elmsh-Itzeh.Ebn.Post Bur 17.7.1865 og ankomststemplet GLÜCKSTADT 17.7.1865. Sjældent brev annulleret med Antikvastempel. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 737
DKK 275,00
Tyske Stater 1864
Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Ultramarin/Weiẞrosa. Brev sendt fra PREETZ 10.1.1865 til Hamburg. Annulleret med nummerstempel 131. Ankomststemplet St.P.A.HAMBURG 10.1. Signeret på bagsiden MØLLER BPP.
  • Lot: 738
DKK 275,00
Antal bud 15
Tyske Stater 1865
1865 - Tyske Stater - Michel 8 - Frimærke - Ustemplet
Schleswig, Holstein und Lauenburg, ½ Schilling, Rosa (6-blok med nedre højre marginal). Ubrugt. Befund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 739
DKK 230,00
Antal bud 9
Tyske Stater 1865
1865 - Tyske Stater - Michel 9 - Frimærke - Stemplet
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Grün. Annulleret MARNE 1.10.65. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 740
DKK 40,00
Tyske Stater 1865
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Grün. Annulleret BAHNHOF HUSUM 27.10. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 741
DKK 30,00
Tyske Stater 1865
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Grün. Annulleret TONDERN 3.7.65. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 742
DKK 20,00
Tyske Stater 1865
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Grün. Annulleret ARNIS 30.8. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 743
DKK 20,00
Tyske Stater 1865
1865 - Tyske Stater - Michel 9 - Brev
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Grün. Brev sendt fra RENDSBURG 23.1.67 til Flensburg. Ankomststemplet FLENSBURG 23.1.67. Signeret på bagsiden MØLLER BPP.
  • Lot: 744
DKK 50,00
Tyske Stater 1865
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Grün. Brev sendt fra ALTONA 16.1.(67) til Eutin. VENDEBREV sendt videre ufrankeret fra EUTIN 18.1.67 til Schwartau.
  • Lot: 745
Tyske Stater 1865
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 1¼ Schilling, Grün. Brev sendt fra KIEL 8.9.65 til Augustenburg auf Alsen. Transitstemplet SONDERBURG 9.9.65.
  • Lot: 746
DKK 70,00
Tyske Stater 1865
1865 - Tyske Stater - Michel 11 - Frimærke - Stemplet
Schleswig, Holstein und Lauenburg, 2 Schillinge, Grauultramin. Annulleret med rammestempel POST SPED BUR… Befund Carl Aage Møller BPP (2024): Prachtqualität.
  • Lot: 747
DKK 220,00
Tyske Stater 1865-1867
1865-1867 - Tyske Stater - Michel 13 - Frimærke - Stemplet
Schleswig, ½ Schilling, Grün. Annulleret ALTONA 11.7.67. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 748
DKK 20,00
Tyske Stater 1865-1867
1865-1867 - Tyske Stater - Michel 14 - Frimærke - Stemplet
Schleswig, 1¼ Schilling, Rotlila. Annulleret SCHLESWIG 28.10.66. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 749
DKK 20,00
Tyske Stater 1865-1867
1865-1867 - Tyske Stater - Michel 14 - Brev
Schleswig, 1¼ Schilling, Rotlila. Brev sendt fra FLENSBURG 15.10.66 til Garding. Ankomststemplet GARDING 15.10.66. Signeret på bagsiden MØLLER BPP.
  • Lot: 750
Tyske Stater 1867
1867 - Tyske Stater - Michel 18b - Brev
Schleswig, 1¼ Schilling, Graulila. Brev sendt fra ALTONA 10.10.67 til Ketelsbüttel pr. Meldorf. Sjælden farvenuance. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 751
DKK 325,00
Antal bud 9
Tyske Stater 1867
1867 - Tyske Stater - Michel 18c - Brev
Schleswig, 1¼ Schilling, Mittelgrau. Brev sendt fra HEIDE 25.10.67 til Hemmingstedt. Signeret Georg Bühler. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 752
DKK 190,00
Tyske Stater 1867
Schleswig, 1¼ Schilling, Mittelgrau. Brev sendt fra Tondern 19.11. til Flensburg. Blækannulleret og håndskreven bynavn/dato. Transitstemplet WAMDRUP-FLENSBURG 19.11. Meget sjælden forsendelse, trods defekt mærke. Kurzbefund Carl Aage Møller BPP (2024).
  • Lot: 753
DKK 600,00
Antal bud 15