Island 1902
1902 - Island - AFA 36,38 - Brev
Christian IX, 4 Aur, grå/rosa og 6 Ayr, gråbrun. Brev sendt fra SEYDISFJORDUR 27.9.(1905) til Reykjavik.
  • Lot: 971
Island 1902
1902 - Island - AFA 36,40 - Brev
Christian IX, 4 Aur, grå/rosa og 16 Aur, brun. Brev sendt fra ISAFJORDUR 9.7.(1903) til Horten i Norge. Transitstemplet REYKJAVIK 10.7.1903 og EDINBURGH 17.JY.03 samt ankomststemplet HORTEN 20.VII.03.
  • Lot: 972
DKK 1.000,00
Island 1907
1907 - Island - AFA 54 - Brev
To Konger, 15 Aur, rød/grøn (par). Adressebrev for 1 pakke sendt fra KJØBENHAVN 29.4.15 til Reykjavik. Ankomststemplet REYKJAVIK 3.V.15. Pakken er først afhentet to uger senere imod betaling af 30 aur i indtoldningsgebyr., afstemplet REYKJAVIK 17.V.15. Sjælden forsendelse. Attest Lars Jørgensen (2023): PRAGT.
  • Lot: 973
DKK 800,00
Island 1911
1911 - Island - AFA 68,53 - Brev
Jon Sigurdsson, 25 Aur, orange (5-stribe og enkelt) samt To Konger, 10 Aur, rød. I alt 160 aur på adressebrev for 1 pakke med angiven værdi (1000 kroner) sendt fra HÓLMAVIK 26.V.14 til Reykjavik. Ankomststemplet REYKJAVIK 2.VI.14. Attest Lasse Nielsen (2009).
  • Lot: 974
DKK 2.000,00
Island 1912
1912 - Island - AFA 69 - Brev
Frederik VIII, 5 Aur, grøn (2). Postkort (Islands Gymnastikhold ved OL i 1912) sendt fra REYKJAVIK 21.VIII.12 til Jonsborg i øgruppen Vestmannaeyjar. Ankomststemplet VESTMANNAEYJAR 23.VIII.12. Lodret fold og mangler hjørne NØ.
  • Lot: 975
Island 1912
1912 - Island - AFA 69-72 - Brev
Frederik VIII, 5 Ayr, grøn og 10 Aur, rød samt 20 Aur, blå og 50 Aur, lillarød. I alt 85 aur på rekommanderet brev sendt fra REYKJAVIK 15.VII.12 til Metz i Frankrig. Transitstemplet EDINBURGH 19.JY.12 og LONDON 19.JY.12 samt ankomststemplet METZ 20.7.12.
  • Lot: 976
DKK 1.500,00
Island 1902
1902 - Island - Facit 70 - Brev
1902. Christian IX, 25 Aur, brun/grøn på rekommanderet brev sendt fra Reykjavik 22. VII.1914 til København. Attest Lars Jørgensen, 2024.
  • Lot: 977
Island 1912
1912 - Island - AFA 71 - Frimærke - Stemplet
Frederik VIII, 20 Aur, blå. Variant: Udfyldt A i øvre højre hjørne. Stemplet
  • Lot: 978
Island 1912
1912 - Island - AFA 71y - Frimærke - Stemplet
Frederik VIII, 20 Aur, blå. Variant: Udfyldt S i ISLAND. Stemplet.
  • Lot: 979
Island 1912
1912 - Island - AFA 72x - Frimærke - Stemplet
Frederik VIII, 50 Aur, lillarød. Variant: Hak i V-rammen. Stemplet.
  • Lot: 980
Island 1912
1912 - Island - AFA 75 - Frimærke - Stemplet
Frederik VIII, 5 Kroner, brun. Variant: Hak i S-rammen under SL. Stemplet.
  • Lot: 981
Island 1912
Frederik VIII, 5 Kroner, brun. Variant: Hak i V-rammen udfor 5-tallet. Stemplet.
  • Lot: 982
Island 1925
1925 - Island - AFA 120 - Frimærke - Stemplet
Provisorium, 2 Krónur / 25 Aur, orange. Annulleret med Brotype-stempel.
  • Lot: 983
Island 1943
1943 - Island - Facit 233 - Brev
1943. Geysir, 60 Aur, blå single på censurbrev sendt fra REYKJAVIK, 16.12.1943 til USA. Amerikansk censur.
  • Lot: 984