Grønland 1945
1945 - Grønland - AFA 8-16 - Frimærke - Ustemplet
1945. Amerikaudgaven, komplet sæt. Hængslet. Udover at mærkerne er hængslet, så er de alle sammen klistret fast til planchen i toppen.
  • Lot: 992
Grønland 1945
1945 - Grønland - AFA 17-19,26,40,44 - Brev
1945. Rekommanderet souvenir kuvert i anledning af 15 året for Danmarks befrielse.
  • Lot: 993
Dansk Vestindien 1873
1873 - Dansk Vestindien - AFA 7,7B,7By - Frimærke, Brev - Stemplet
1873. Tofarvet 4 Cent, gul/blå. Et brev med halveret 4 Cents stemplet ST. THOMAS 22.1.1903 samt 12 løse mærker.
  • Lot: 1006
Dansk Vestindien 1905
1905 - Dansk Vestindien - AFA 25 - Brev
Christian IX, 10 Bit, rød. Postkort (Kongelig Postvogn) sendt med skib fra Christiansted til Esbjerg i Danmark. Annulleret med stumt stempel og skibsstempel "C". Transitstemplet ST.THOMAS 16.6.1907.
  • Lot: 1028
Dansk Vestindien 1905
1905 - Dansk Vestindien - AFA 26 - Brev
Christian IX, 20 Bit, grøn/blå (par). Brev sendt fra CHRISTIANSTED 9.5.1906 til New York i U.S.A.
  • Lot: 1029
Dansk Vestindien 1915
1915 - Dansk Vestindien - AFA 44 - Brev
Christian X, 5 Bit, grøn (2). Brev sendt fra ST.THOMAS 31.3.1916 til Christiansted. Ankomststemplet CHRISTIANSTED 1.4.1916.
  • Lot: 1040
Dansk Vestindien
Dansk Vestindien - Brev
1873. Lille planche med 12 mærker.
  • Lot: 1042
Dansk Vestindien
Dansk Vestindien - Brev
  • Lot: 1043
DKK 130,00
Dansk Vestindien 1882
1882 - Dansk Vestindien - Brev
Helsagsbrevkort sendt fra S.PAULO 2.ABR.82 i Brasilien til St. Thomas. Transitstemplet RIO DE JANEIRO 4.ABR.82 og NEW YORK 28.APR. samt ankomststempet ST.THOMAS 13.5.1882.
  • Lot: 1047
Dansk Vestindien 1902
1902 - Dansk Vestindien - Brev
Helsagsbrevkort sendt fra ST.KITTS 24.JU.02 til St. Thomas. Ankomststemplet ST.THOMAS 27.6.1902.
  • Lot: 1048
Dansk Vestindien 1905
1905 - Dansk Vestindien - Brev
Postkort sendt fra SAN JUAN 19.JUL.1905 i Porto Rico til Port Antonio på Jamaica. Transitstemplet ST.THOMAS 20.7.1905 og KINGSTON 26.JY.05 samt ankomststemplet PORT ANTONIO 26.JY.05.
  • Lot: 1049
Dansk Vestindien 1905
Postkort sendt fra BARRANQUILLA 17.ABR.1905 i Colombia til St. Thomas. Ankomststemplet ST.THOMAS 3.5.1905.
  • Lot: 1050
Dansk Vestindien 1906
1906 - Dansk Vestindien - Brev
Postkort sendt fra HELSINGBORG 9.6.1906 i Sverige til forsøgsstation Grange ved Christiansted. Transitstemplet KORSØR 11.6.06 og ST.THOMAS 2.7.1906 samt ankomststemplet CHRISTIANSTED 3.7.1906.
  • Lot: 1051
Dansk Vestindien 1906
Brev sendt fra ROTTERDAM 6.DEC.06 i Holland til Christiansted. Transitstemplet LE HAVRE 13.12.06 og ankomststemplet CHRISTIANSTED 31.12.1906.
  • Lot: 1052
Dansk Vestindien 1908
1908 - Dansk Vestindien - Brev
Postkort dateret Aden 6.9.08 sendt via DEUTSCHE SEEPOST til Politimester Poulsen på St. Croix. Ankomststemplet FREDERIKSTED 11.10.1908.
  • Lot: 1053
Dansk Vestindien 1909
1909 - Dansk Vestindien - Brev
Brev sendt fra Guadalajara i Mexico til Christiansted. Transitstemplet NUEVO LAREDO 8.ABR.09 og FREDERIKSTED 29.4.1909 samt ankomststemplet CHRISTIANSTED 29.4.1909.
  • Lot: 1054
Dansk Vestindien 1910
1910 - Dansk Vestindien - Brev
Korsbånd sendt fra Dominica til St. Croix.
  • Lot: 1055
Dansk Vestindien 1910
Postkort sendt fra LE HAVRE 14.3.10 i Frankrig til Christiansted. Ankomststemplet CHRISTIANSTED 2.4.1910.
  • Lot: 1056
Dansk Vestindien 1915
1915 - Dansk Vestindien - Brev
Postkort sendt fra CHRISTIANIA 28.10.15 i Norge til Politimester Poulsen i på St. Croix. Ankomststemplet CHRISTIANSTED 7.12.1915.
  • Lot: 1060
Dansk Vestindien 1939
1939 - Dansk Vestindien - Diverse
Aktie fra West Indies Sugar Corporation.
  • Lot: 1062
Danmark 1868
1868 - Danmark - Brev
1868. 1¼ Schilling rødlig lilla Herzogthum Schleswig på brev LUX-stemplet SONDERBURG, 6.1.1866 (TR-1). Sendt til Hamborg. Stemplet er afbildet i det gule DAKA katalog med sønderjyske stempler.
  • Lot: 1067