Danmark 1864
1864 - Danmark - AFA 13 - Brev
Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød (5). Postforskud sendt fra KJØBENHAVN 3.11.1869 til Svendborg. Annulleret med nummerstempel 1. Påstemplet "Retour" og noteret på bagsiden "Modtages ikke". Sendt retur fra SVENBORG 27.11. til København.
  • Lot: 72
DKK 1.000,00
Danmark 1864
Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, karmin. Brev annulleret med nummerstempel 221 og sidestemplet FELTPOST No. 3, P.1. (Augustenborg). Brev et er sendt på sidstedagen, hvor det var muligt at anvende danske frimærker på Als. Meget sjældent brev. Se vedhæftede forklaring.
  • Lot: 75
DKK 2.750,00
Antal bud 14
Danmark 1864
1864 - Danmark - AFA 15 - Brev
Krone-Scepter-Sværd, 16 Skilling, oliven. Brev med fuldt indhold sendt fra KJØBENHAVN 27.5.(1870) til Cognac, Frankrig. Annulleret med nummerstempel 1. Transitstemplet DANEMARK-ERQUELINES 29.5.70.
  • Lot: 82
Danmark 1902
1902 - Danmark - AFA 22CY,37,48 - Brev
Tofarvet, 3 Øre, 23.Tryk, Position 93 og Våbentype, 1 Øre, orange (par) samt Christian IX, 20 Øre, blå. Opfrankeret på helsagskonvolut, 10 Øre, rød. Sendt rekommanderet fra SKANDERBORG 17.3.05 til Yokohama i Japan. Ankomststemplet YOKOHAMA 24.AP.05. 3-Øren trykbestemt af Lasse Nielsen.
  • Lot: 87
DKK 1.500,00
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 23 - Brev
Tofarvet 4 Øre, grå/blå (parstykke). Postanviisning på 4 Kroner sendt fra HJALLERUP 20.8.1877 til Aalborg. Annulleret med nummerstempel 171. Postanvisninger fra perioden før år 1900 er næsten alle sendt til udlandet. Denne yderst dekorative er sendt indenrigs. Sjældenhed! Brevet er afbildet i Dansk Posthistorisk Håndbog, bind 1 på side 3.
  • Lot: 90
DKK 2.500,00
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 23y,25y,30 - Brev
Tofarvet, 4 Øre, grå/blå og 8 Øre, grå/rød samt 50 Øre, brun/lilla med flere. Adressebrev med indhold sendt fra KJØBENHAVN 6.12. via Korsør til Rudkøbing. Ankomststemplet RUDKJØBING 7.12. Indeholder komplet fragtbrev med LAP VI-stempler fra KJØBENHAVN 4.12.1889 og KORSØR 5.12.1889 i violet farve. Sjældent indhold i adressebrev!
  • Lot: 91
DKK 700,00
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 25 - Brev
Tofarvet, 8 Øre, grå/rød. Brev sendt fra KJØBENHAVN 22.5.1883 til Helsinge. Omadresseret til Herfølge/Køge inden det returneres til afsender via Returpostkontoret. Påskrevet på bagsiden: Aabnet af Enkefru Stiftsdyrlæge Høyer i hendes Svigerdatters Fru Olga Høyers fraværende, men disse uvedkommende, Køge Postkt. Brevet lukkes med KJØGE POSTKONTORs laksegl og indendes til Returpostkontoret. Brevet åbnes og lukkes med Brevlukkemærke inden fremsendelse til afsenderen. Brevlukkemærke, brun/blågrøn (AFA 1x) med variant: Fed bue ved nederste højre posthorn. Journalnummer 1329 er påstemplet i rødt. Eneste rapporterede anvendelse af et brevlukkemærke af 1. udgave på brev. UDSTILLINGSOBJEKT. Proveniens Kurt Hansen.
  • Lot: 93
DKK 4.000,00
Danmark 1895
1895 - Danmark - AFA 27B,36B - Brev
Tofarvet 16 Øre, grå/brun og Våbentype, 20 Øre, blå. Brev med Postopkrævning sendt fra København, 21.5.1901 til Rippberg, Baden. Brevporto 20 Øre, Postopkrævning 16 Øre. Attest Nielsen, 2009.
  • Lot: 97
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 28 - Brev
Tofarvet 20 Øre, rød/grå (3-stribe +1) på Postanviisning sendt fra København12.11.1881 til Reykjavik. Mærkerne annulleret med Penge- og Pakkepostkontorets ringstempel uden nummer.
  • Lot: 99
Danmark 1895
1895 - Danmark - AFA 28By - Brev
Tofarvet, 4 Øre, grå/blå (halveret). Opfrankeret på Brevkort, 3 Øre, grå. Sendt fra KJØBENHAVN 11.2.03 til Lindhamn i Sverige. Ankomststemplet LINDHAMN 12.2.1903. Taksten til Sverige var 5 øre (1.4.1885-31.5.1918). Det halverede 4-øre frimærke er – imod reglerne – accepteret som et gyldigt 2-øre frimærke. Eneste kendte brevkort til Sverige med denne frankering. Attest Lars Jørgensen (2024).
  • Lot: 100
DKK 2.000,00
Danmark 1895
1895 - Danmark - AFA 30B - Brev
Tofarvet, 50 Øre, 9.Tryk. Singlefrankering på tryksag af 10. vægtklasse (forside) sendt fra KJØBENHAVN 22.3.1902 til Kassau ved Altenkrempe, Slesvig-Holsten. Violet rammestempel "Trykte Sager". Karsten Jensen: 2 KENDTE forsendelser med denne frankering til Tyskland. Udtalelse Carl Aage Møller BPP (2002).
  • Lot: 101
DKK 700,00
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 30y,28 - Brev
Tofarvet, 50 Øre, 2. Tryk (parstykke) og 20 Øre, 4. Tryk. I alt 120 øre på adressebrev for 1 pakke sendt fra KJØBENHAVN 25.2. til Christiania, Norge. Annulleret med gummiringstempel. Karsten Jensen: ENESTE KENDTE forsendelse med denne frankering til Norge. Udtalelse Carl Aage Møller BPP (2002).
  • Lot: 102
DKK 750,00
Danmark 1895
1895 - Danmark - AFA 34B - Brev
Våbentype, 5 Øre, grøn (3-stribe og par). Opfrankeret på 5 øres korsbånd. I alt 30 øre på tryksag af 6. vægtklasse sendt fra KJØBENHAVN 7.11.96 til Lowell, Massachusetts i USA. Unik Forsendelse. Ikke registreret af Karsen Jensen.
  • Lot: 105
DKK 750,00
Danmark 1904
1904 - Danmark - AFA 51 - Frimærke - Postfrisk
Christian IX, 100 Øre, gulbrun (lodret parstykke). DIAMANTTAKNING og DOBBELT takket med mærkerne. Postfrisk. Sjældent objekt.
  • Lot: 111
DKK 550,00
Danmark 1907
1907 - Danmark - AFA 55 - Brev
Frederik VIII, 10 Øre, rød. Postanvisning på 5 Kr. fra Guldborg Landdistrikt til Guldborg Falster. Taksten for en Postanvisning op til 25 kr. var 10 øre i perioden 1.10.1902 til 6.10.1919. Frimærket med Frederik VIII udkom i marts 1907. Indleveret til landposten, der har skrevet 10 over adressaten, senere frankeret og annulleret frimærket med blåkridt. Modtageren var tidligere Postbud. Ankomststemplet med stjernestempel GULDBORG p. F. Ingen stempel fra et posthus. Postanvisningen må være transporteret til brevsamlingsstedet og medtaget/afleveret direkte på ruten. SJÆLDENHED. Postanvisningsblanketterne skulle indsendes sammen med regnskaberne til revision, hvorefter de blev destrueret. Derfor ses disse blanketter meget sjældent ude blandt samlere. Dette eksemplar er i perfekt stand. LUX.
  • Lot: 112
DKK 750,00
Danmark 1912
1912 - Danmark - AFA 64 - Brev
Bølgelinie, 5 Øre, grøn (2) på Postanvisning 12 Kr. 66 Øre sendt lokalt med landposten, 19.2.1913. Der kendes nogle få andre Postanvisninger til Vennerslund Godskontor, og de er alle sendt lokalt. Frimærkerne er derfor annulleret med blåkridt, da Postanvisningen ikke har passeret et postkontor.
  • Lot: 113
Danmark 1912
1912 - Danmark - AFA 67 - Brev
Centralpostbygningen, 5 Kroner, brunrød SINGLE på Adresssebrev sendt fra Kjøbenhavn, 31.5.1918 til Næstved. Omadresseret til Nykøbing Sjælland. Forsendelsen var en kasse på 47,5 kg. med værdi 200 kr. Pakkeporto 47,5 kg. var grundgebyr 5 øre samt 5 øre pr. pund 95×5 + gebyr for værdi 20 øre. I alt 500 øre.
  • Lot: 114
DKK 1.500,00
Danmark 1913
1913 - Danmark - AFA 76 - Brev
Christian X, 2 Kroner, skiffergrå (par). Kvittering for omdeling af 100 stk. tryksager uden adresse til samtlige hustande i Tikøb Postdistrikt. Annulleret HELSINGØR 3.5.1924. Sjældent objekt!
  • Lot: 118
Danmark 1921
1921 - Danmark - AFA 125 - Brev
Christian X, 20 Øre brun (par) på FLYVEPOST brev sendt fra HORSENS, 7.2.1922 til København. Flot brev sendt under isvinteren, hvor man mod ekstra porto kunne få posten befordret med flyvemaskine.
  • Lot: 124
Danmark 1925
1925 - Danmark - AFA 144-146 - Brev
Luftpost, 10 Øre, grøn og 15 Øre, violet samt 25 Øre, rød (2). Katapultpost 1933. Luftpostbrev sendt fra KØBENHAVN 8.9.1933 til New York, USA. Sendt med tilslutningsfly fra Köln til Cherbourg. Over Nordatlanten med dampskibet "S.S. Bremen" til New York. Transitstemplet KÖLN 9.9.33. Særstempel for tilslutningsflyvning i rød farve. Graue/Leder nr. K 167 DK.
  • Lot: 127
DKK 550,00
Danmark 1926
1926 - Danmark - AFA 166 - Brev
Provisorium, 7/20 Øre, 5. tryk, mørkblå (1 + 10-blok med marginalnummer 232-M) Rekommanderet postopkrævning sendt fra HORSENS 26.6.1926 til København. Ankomststemplet KJØBENHAVN 27.6.26. Øvre venstre mærke med varianten: S-ramme forlænget mød V (Tjeneste 17y). Spektakulær forsendelse!
  • Lot: 128
DKK 750,00