1875 - Danmark - AFA 25 - Brev
Tofarvet, 8 Øre, grå/rød. Brev sendt fra KJØBENHAVN 22.5.1883 til Helsinge. Omadresseret til Herfølge/Køge inden det returneres til afsender via Returpostkontoret. Påskrevet på bagsiden: Aabnet af Enkefru Stiftsdyrlæge Høyer i hendes Svigerdatters Fru Olga Høyers fraværende, men disse uvedkommende, Køge Postkt. Brevet lukkes med KJØGE POSTKONTORs laksegl og indendes til Returpostkontoret. Brevet åbnes og lukkes med Brevlukkemærke inden fremsendelse til afsenderen. Brevlukkemærke, brun/blågrøn (AFA 1x) med variant: Fed bue ved nederste højre posthorn. Journalnummer 1329 er påstemplet i rødt. Eneste rapporterede anvendelse af et brevlukkemærke af 1. udgave på brev. UDSTILLINGSOBJEKT. Proveniens Kurt Hansen.
Sluttet | 14-04-2024 15:46:00 |
Vindende bud: | DKK 4.000,00 |
Bud historik: | 1 bud |