Danmark 1863
1863 - Danmark - AFA 9 - Brev
1863. 4 Skilling annulleret NUM 3, sidestemplet K.D.O.P.A. LÜBECK, 13.3.(1864) på brev til Randers sendt via København pga. 1864-krigen. Ankomststemplet KIØBENHAVNA 14.3.
  • Lot: 64
DKK 275,00
Antal bud 9
Danmark 1863
1863 - Danmark - AFA 9 - Brev
1863. 4 Skilling, brun parstykke på brev sendt fra LÜBECK, NUM 3, 17.5.1864 til Hamburg. Rammestempel "K.B. Aus DÄNEMARK. Godt brev, men fugtskadet. Indtil 1. april 1864 stede det 4 Skilling for et brev til Hamborg. Fra 1.5.1864 kostede det 8 Skilling i frimærker eller 1 2 Skilling i kontant frankering til Hamborg, Holsten og Lauenborg. På bagsiden K.D.O.P.A. LÜBECK og et utydeligt apteret HAMBURG stempel.
  • Lot: 65
Danmark 1864
1864 - Danmark - AFA 11 - Brev
Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå (3-stribe). GRÆNSEBREV sendt fra KOLDING 9.11. til Haderslev. Annulleret med nummerstempel 36. Ankomststemplet AUSG. 19.11. og sendt retur dagen efter.
  • Lot: 66
Danmark 1864
1864 - Danmark - AFA 11,13,14 - Brev
Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå og 4 Skilling, rød samt 8 Skilling, brun. Brev indvendigt dateret Helsingborg den 26.4.1869 sendt til London, England. Annulleret med kombineret nummerstempel 229: N.SJ.JB.P.B. 27.4. Ankomststemplet LONDON 30.4.69.
  • Lot: 67
DKK 600,00
Danmark 1865
1865 - Danmark - AFA 11 - Brev
1865. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling, blå Markedsberetning, sendt fra København, 25. Juli 1868 til Nakskov.
  • Lot: 69
DKK 120,00
Danmark 1865
1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling blå, Fodpostbrev sendt lokalt i København til Vesterbrogade. Annulleret med nummerstempel 1 og sidestemplet med KIØBENHAVN KB 23.7. og fodpoststempel F:P: 24.7.1866 (type VI) i blå farve.
  • Lot: 73
Danmark 1865
1864. Krone-Scepter-Sværd, 2 Skilling lysblå (2), tr. 6. landsportobrev med fuldt indhold sendt fra KJØBENHAVN 6.5. (1870) til NIBE. Aalborg transitstempel på bagsiden. Flot kvalitet.
  • Lot: 75
Danmark 1864
1864 - Danmark - AFA 12A - Brev
Krone-Scepter-Sværd, 3 Skilling, 4. Tryk, LINIETAKKET (parstykke). Brev med fuldt indhold sendt fra HELSINGØR 22.1. til Åbord pr. Hernösand, Sverige. Annulleret med nummerstempel 24. Transitstemplet PKXP.No.2 22.1.1871. Smukt brev. Attester Svend Grønlund (1974) og Carl Aage Møller (1993).
  • Lot: 81
DKK 1.500,00
Danmark 1870
1870 - Danmark - AFA 12A - Frimærke - Stemplet
1870. Krone-Scepter-Sværd, 3 Skilling lillarosa, LINIETAKKET.
  • Lot: 82
DKK 600,00
Danmark 1864
1864 - Danmark - AFA 12v - Brev
Krone-Scepter-Sværd, 3 Skilling, 1.Tryk, Position 86-87 (par). Brev sendt fra København til Altona i Tyskland. Annulleret med kombineret nummerstempel 181: SJ.JB.P.SP.B. 9.8.(1866). Transitstemplet POST-SPED.BUR. LÜBECK-HAMBURG 10.8. Mærkerne med klichéfejl C.14 og C.34. Attest Carl Aage Møller (1994).
  • Lot: 83
Danmark 1864
1864 - Danmark - AFA 13 - Brev
1864. Skibsbrev fra København, 20. september 1864 frankeret med 4 Sk. Først annulleret ved ankomsten til Aalborg. I september 1864 var postvæsenet i Jylland fortsat under preussisk overhøjhed.
  • Lot: 92
Danmark 1864
Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød. Skibsbrev sendt fra AARHUUS 5.11. til København. Annulleret med nummerstempel 5. Sendt med dampskibet "Aarhuus" (påtegnet). Afbildet på side 61 i "Skibspost i Danmark i 1800-Tallet" af Kurt Hansen.
  • Lot: 94
Danmark 1864
1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling, rød op Fodpostbrev, 29.7.1866 sendt til Nordre Birk, og ankomststemplet KBH.ØSTB.EXP.
  • Lot: 96
Danmark 1864
1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling rød, på brev skrevet i København 26.6. 1868. Annulleret NUM 1 og BLÅT forsinkelsesstempel 27.6. Brevet er sendt til GUDHJEM, og transitstemplet RØNNE 29.6. ant. VI.
  • Lot: 101
Danmark 1864
1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling rød, på brev sendt fra SORØ, ant. IX, 16.9. til Skaarup Seminarium pr. Svendborg. Adresseret til Hr. professor Schurmann, Ridder af Dannebrogen.
  • Lot: 102
Danmark 1864
1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling rød, på brev annullert NUM 209, VESTERVIG, 27.12. 1870. Sendt til STRUER, transitsteplet THISTED
  • Lot: 103
Danmark 1864
1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling rød, på brev sendt fra NYKJØBING p.F., annulleret NUM 47. Sendt til Værsløv over Kallundborg. 24.8. Mærket er ARTIGHEDSKLIPPET, dvs. udklippet af arket. Nogle personer var stadig vant til at frimærkerne skulle klippes fra hinanden.
  • Lot: 104
Danmark 1864
1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling rød, på brev annulleret NUM 69 og afgangsstemplet SSTUBBEKJØBING, ant. VI. Dette stempel blev anvendt i Toldkammerbygningen på havnen. Brevet er sendt 4.12.1865 til Nykjøbing p. F., og bagsidestemplet GAABENSE,
  • Lot: 105
Danmark 1864
1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling rød, på lille K.T. brev annulleret NUM 5, og afgangsstemplet AARHUUS, 12.5., ant. V og sendt til Randers.
  • Lot: 106
Danmark 1864
1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling rød, på kassebrev sendt fra København 9.7.(1864) til Nykjøbing Falster.
  • Lot: 107
Danmark 1864
1864. Krone-Scepter-Sværd, 4 Skilling rød, på brev sendt fra ÆRÖESKJÖBIING, 8.9.1864. Sendt til København, hvor det er modtaget dagen efter.
  • Lot: 109