Danmark - Frimærke, Brev - Postfrisk, Ustemplet
VARIANTER - Planche jernbanemærker med diverse varianter.
  • Lot: 500
Danmark - Brev
AMTS-BANERNE paa Als. ekspres-Pakke-Adressekort frankeret med 30 øre og sendt fra Sønderborg Godsekspedition til Lysabild, 10.8.1923.
  • Lot: 503
Danmark 1874
1874 - Danmark - Skilling EB 3 - Helsag - Brugt
Brevkort, 4 Øre, blå. Sendt fra RINGKJØBING 3.7.(1877) via HOLSTEBRO 4.7. til Ikast pr. Herning. Annulleret med nummerstempel 56. Ankomststemplet HERNING 4.7.
  • Lot: 506
DKK 160,00
Danmark 1879
1879 - Danmark - Skilling EB 8 - Brev
Enkeltbrevkort, 8 Øre anvendt som Adressekort for 1 pakke 53 Kvint sendt fra Herning 5.11. til Ringkøbing. Porto 16 øre, hvoraf de 8 øre er sat på Pakken.
  • Lot: 509
Danmark 1885
1885 - Danmark - Skilling EB 13x - Helsag
1885. Enkelt brevkort, Våbentype 5 Øre, grøn SMÅ HJØRNETAL. Tekst i fire linier. Værdistemplet er en reservekliché fra udgave 1. Sendt fra København 6.7.1887 til Frederiksstad. Skilling 700,- kr.
  • Lot: 510
Danmark - Skilling EB 38a - Helsag
Enkelt Brevkort, Christian X, 10 Øre, MED HEL FORSIDE. Ubrugt.
  • Lot: 515
Danmark - Skilling EB 43 - Helsag
Enkelt Brevkort, Bølgelinie 5/3 Øre, HEL FORSIDE, smalle adresselinier. Ubrugt. Skilling 1.000,- kr.
  • Lot: 517
Danmark - Skilling DB 45 - Helsag
Dobbelt Brevkort. 5/3 Øre, grå + 3 Øre, smalle adresselinier. Ubrugt. Skilling 1.500,- kr.
  • Lot: 525
Danmark - Skilling DB 80 - Helsag
Dobbelt Brevkort, Karavel 15 Øre, rød, fabr. 93-I. Ubrugt. Skilling 1.000,- kr. Oplag 567 stk.
  • Lot: 526
Danmark 1875
1875 - Danmark - Skilling KV 8 - Brev
Skilling KV 8, Helsagskonvolut, 8 Øre, rød med PERFIN J22, J. Moresco, sendt fra København til Roskilde.
  • Lot: 530
Danmark - Skilling KK 75 - Helsag
Korrespondancekort, Frederik IX, 35/30 Øre, fabr. 111, ubrugt.
  • Lot: 536
Danmark 1913
1913 - Danmark - Skilling XB 9 - Helsag
Korsbånd, Frederik VIII, 5 øre, MED VANDMÆRKE, sendt fra København 8.7.1915 til Abiskojokk, Sverige.
  • Lot: 540
DKK 1.400,00
Danmark 1913
Korsbånd, Frederik VIII, 5 øre, MED VANDMÆRKE, ubrugt.
  • Lot: 541
DKK 1.400,00
Antal bud 9
Danmark 1743
1743 - Danmark - Brev
1743. Foldebrev dateret KØBENHAVN 20.4.1743 og sendt til BORDEAUX, Frankrig. Franco brev. Påskrevet Amsterdam, men overstreget og ændret til HAMBORG. Stemplet D'ALLEMAGNE. Var brevet sendt over Amsterdam, ville stemplet have været D'HOLLANDE.
  • Lot: 545
DKK 210,00
Danmark 1806
1806 - Danmark - Brev
1806. Brev sendt fra Lübeck, 24.7. 1806 til Bordeaux. Brevet er forudbetalt til Hamburg.
  • Lot: 552
Danmark 1806-1809
1806-1809 - Danmark - Brev
1806-1809. Fodpostbrev med det første stempel fra Fodposten (med ring omkring stemplet). Flot lille brev i udstillingskvalitet.
  • Lot: 553
Danmark 1807
1807 - Danmark - Brev
1807. Brev sendt fra Danmark (København) via Hamburg 28. AUG. 1807 til Paris.
  • Lot: 554
DKK 130,00
Danmark 1813
1813 - Danmark - Brev
1813. Placat angaaende Oprettelsen af et Hoved- og Regnskabsrørende Postkomtoir i Wyck på Øen Føhr. 14. September 1813. H×b 36×44 cm.
  • Lot: 556
Danmark 1813
1813 - Danmark - Brev
1813. Brev sendt fra Danmark (København) via Hamburg til Paris. Ankomststempler 10. Sept. 1813.
  • Lot: 557
Danmark 1814
1814 - Danmark - Brev
Brev sendt fra Helsingør til Bordeaux i Frankrig. Transitstemplet DANEMARCK PAR HAMBOURG.
  • Lot: 558
Danmark 1821
1821 - Danmark - Brev
1821.Værdibrev sendt fra Den kongelige Postcasse i København til Den kgl. Postmester i Æröesköbing, 9. Juli 1821. Påtegnet: "Hermed en Pk mrk. H med 30 Rbdl. i Sølv under eget Segl. K.T.".
  • Lot: 563