Danmark 1823
1823 - Danmark - Brev
1823. Bancobrev sendt fra Inspektør Tomerech, Slagelse til det Kongelige Classelotteri i Kjøbnehavn. Påskrevet 143 Rbd. 66 Sch. N.V. (Navneværdi), 5 Rbd i Sølv og 12 Rdb. N.V. Forseglet med 3 sorte segl. Det ene fra kollektøren, de to andre fra SLAGELSE POSTKONTOR, Frederik V's monogram.
  • Lot: 566
Danmark 1824
1824 - Danmark - Brev
1824. Skibsbrev sendt fra København 16.10.1828 til Madeira med Capt. John Christmas, Skibet Henrietta Louisa. Modtaget 14.3.1825.
  • Lot: 567
Danmark 1826
1826 - Danmark - Brev
1826. Francobrev sendt fra Hamburg, 5.5.1826 til Besancon, Frankrig. Rammestempel ALLEMAGNE PAR STRASBOURG. Liniestempel T.T.R.4, overstreget, PP samt HAMBOURG. meget interessant brev.
  • Lot: 569
Danmark 1837
1837 - Danmark - Brev
1837. Originalt Circulaire angaaende Brevbefordring til og fra Frankrig, Hambour, le Havre med Dampskib, 17. Oktober 1837.
  • Lot: 575
Danmark 1837
1837 - Danmark - Brev
1837. Brev sendt fra Montpellier, 19.9.1837 til København. Ottekantet stempel "T.T. HAMBURG, 29. Sept. 37". Sendt til regimentskirurg ved den danske hær, Christian Fenger, Commandeur de l'ordre de Dannebrog. Fuldt og meget fyldigt indhold fra Adolph Barnekow. PRAGT kvalitet.
  • Lot: 576
Danmark 1839
1839 - Danmark - Brev
1839. Foldebrev dateret ALTONA, 20.7.1839 sendt til Cadiz, Spanien. 2-linie stempel "T.T.R4. HAMBOURG" og rødt stempel "TOUR-R.3 GIVET 3".
  • Lot: 577
Danmark 1843
1843 - Danmark - Brev
1843. Skibsbrev sendt fra HAVRE, Frankrig 1. okt. 1843 med skib til København. Påskrevet "pr. Tage". Brevet er forudbetalt, hvilket rammestemplet P.P. viser. Indholdet er forretningsmæssigt og skrevet på tysk
  • Lot: 581
Danmark 1847
1847 - Danmark - Brev
1847. Brev med fuldt indhold dateret 4. Aug., påskrevet "pr. Skirner", stemplet KJØBENHAVN 4.8.1847 i blå farve og liniestempel DANEMARCK PAR HAMBOURG. Sendt til Cette, Frankrig. Flere påtegninger og stempler.
  • Lot: 588
Danmark 1848
1848 - Danmark - Brev
1848. Circulaire 27de Marts 1848 vedr. 3-årskrigen. Oprøret i Slesvig-Holsten bryder ud 23.-24. marts.
  • Lot: 589
Danmark 1848
1848 - Danmark - Brev
1848. Prefilbrev med fuldt indhold sendt fra Schjerbek (Skærbæk), 30.11.1848 til Møgeltønder. Påtegnet "frit Tønder".
  • Lot: 590
DKK 425,00
Antal bud 9
Danmark 1848
1848 - Danmark - Brev
1848. Treårskrigen. Brev sendt fra Hamburg, 16.9.1848 til Randers. Påtegnet "via Copenhagen" samt portopåteninger 31 og 2. - Treårskrigen (Den slesvigsk-holstenske Krig) startede 24. marts 1848.
  • Lot: 591
Danmark 1848
1848 - Danmark - Brev
1848. Treårskrigen. Brev med fuldt indhold dateret HAMBORG, 25.4.1848 sendt til Randers. Påtegnet "via Lübeck". Brevet er sendt dagen efter den slesvig-holstenske krig brød ud. Ingen portopåtegninger på forsiden, men kartenummer og porto på bagsiden.
  • Lot: 592
DKK 160,00
Danmark 1848
1848 - Danmark - Brev
1848. FODPOSTEN. Nydeligt lille brev med det ottekantede stempel F.P. brevet er med fuldt indhold. Sendt fra "Remtzgaard pr. Saxkjøbing, d. 1. Nov. 1848". Attest Møller 2011.
  • Lot: 593
Danmark 1849
1849 - Danmark - Brev
1849. KRIGEN 1848-51. Feltpostkontorer nedlægges bortset fra Sønderborg og Fredericia. Cirkulaire No. 23, 1849 sendt som K.T. brev med rødt laksegl til Grenaa. 4.9.1849.
  • Lot: 594
Danmark 1849
1849 - Danmark - Brev
Brev sendt fra HELSINGØR 8.8.1849 til Libourne i Frankrig. Transitstemplet DANEMARCK PAR HAMBOURG og HAMBURG 9.8.1849.
  • Lot: 595
Danmark 1849
1849 - Danmark - Brev
1849. Brev sendt fra Charleroi til ALTONA, 18.8.1849. Ankomststemplet HAMBURG SCH.-H. O.P.A. 22.8. Portopåtegning "1" i blåkridt.
  • Lot: 597
Danmark 1850
1850 - Danmark - Brev
1850. Treårskrigen. Adressebrev for en pakke på 1¾ Pund, "Hierbei ein Zigarren-Kästchen" sendt fra ALTONA, 24.8.1850 til frivillig soldat ved fronten nær Rendsburg. Rift forneden.
  • Lot: 602
DKK 220,00
Danmark 1850
1850 - Danmark - Brev
1850. TREÅRSKRIGEN. Soldaterbrev skrevet på DANNEVIRKE, 14.12.1850 og sendt til Christianshavn. Sendt af Gardist, 3. Compagni, No. 38 C. Tobias Jensen.
  • Lot: 603
Antal bud 10
Danmark 1851
1851 - Danmark - Brev
1851. LUEBECK, antikva Ig, på portobrev sendt 21.10.1851 til Saxkjøbing. Påskrevet "a. D. S. Lübeck" og betalt 16 Skilling i porto.
  • Lot: 606
Danmark 1852-1853
1852-1853 - Danmark - Brev
1852-1853. To portobreve begge sendt fra HAMBURG til Skelskjør. Det ene 11.2. 1852 kostede 16 i porto. Det andet fra 17.11.1853 kostede kun 6. Begge i smuk kvalitet.
  • Lot: 608
Danmark 1852
1852 - Danmark - Brev
1852. Adressebrev for en pakke sendt fra ROESKILDE, 13.11.1852 til Thiset pr. Haderslev og Gram. Portoanalyse vedlagt fra Ole Maintz.
  • Lot: 609