Danmark 1852
1852 - Danmark - AFA 1 I - Frimærke - Stemplet
1852. FIRE R.B.S. Thiele I, plade I, nr. 3, annulleret med NUM 97-1. Attest DEBO, 1985. Sjældent stempel.
  • Lot: 1
Danmark 1852
1852 - Danmark - AFA 1 Ia - Frimærke - Stemplet
FIRE R.B.S. Thiele I, Plade II, Position 47-57 (parstykke). Annulleret med nummerstempel 24: HELSINGØR.
  • Lot: 2
DKK 425,00
Antal bud 13
Danmark 1852
1852 - Danmark - AFA 1 I - Brev
1852. FIRE RBS. Thiele I, på nydeligt brev sendt fra RANDERS 2.6.1853 til Aarhus.
  • Lot: 3
Danmark 1854
1854 - Danmark - AFA 1 III - Frimærke - Stemplet
FIRE R.B.S. Thiele III, Plade III, Position 13-23 (parstykke). Annulleret med nummerstempel 24: HELSINGØR.
  • Lot: 10
DKK 240,00
Antal bud 7
Danmark 1854
1854 - Danmark - AFA 3 - Brevklip
2 Skilling, blå (parstykke). Lille brevklip annulleret med nummerstempel 24: HELSINGØR.
  • Lot: 14
DKK 210,00
Danmark 1854
1854 - Danmark - AFA 4 - Brev
1854, 4 Skilling, 6.tryk på brev fra Heide til Witzworth uden for Friderichstadt. Med landpostgebyr 3 i rødkridt.
  • Lot: 21
Danmark 1854
1854 - Danmark - AFA 4 - Brev
1854. 4 Skilling på brev sendt fra HAMBURG 23.9.(1857) til Augustenborg.
  • Lot: 24
Danmark 1854
1854 - Danmark - AFA 4 - Brev
1854. 4 Skilling, brun på smukt lille kassebrev annulleret NUM 1 og stemplet med blåt ovalt fodpoststempel 24.11.1854. Udbragt på Gl. Kongevej.
  • Lot: 35
Danmark 1854
1854 - Danmark - AFA 5 - Frimærke - Stemplet
8 Skilling, grøn (parstykke). Annulleret med nummerstempel 24: HELSINGØR.
  • Lot: 36
DKK 210,00
Danmark 1854
1854 - Danmark - AFA 5,12 - Brevklip
8 Skilling, grøn og Krone-Scepter-Sværd, 3 Skilling, 1. Tryk (par). Lille brevklip annulleret med nummerstempel 227. HELSINGØR Jb.P. samt del af rødt London-stempel.
  • Lot: 37
Danmark 1858
1858 - Danmark - AFA 7 - Frimærke - Stemplet
4 Skilling, brun (4-stribe). Annulleret med nummerstempel 24: HELSINGØR.
  • Lot: 39
DKK 230,00
Danmark 1858
1858 - Danmark - AFA 7 - Brev
1858. Planche med tre breve alle sendt til Hobro. 4 Skilling sendt fra København 10.4.1861. 4 Skilling helsagskonvolut annulleret KOM 181×SJ.P.SP.B. og et portobrev fra Bahnhof Altona. Ex. Svend Bek-Pedersen
  • Lot: 46
Danmark 1858
1858 - Danmark - AFA 7 - Brev
1858. 4 Skilling på brev sendt fra København 2.10.1860. Først afsendt fra Posthuset den 3. (ovalt forsinkelsesstempel) og modtaget i LEMVIG, 4.10., blåt ant. III stempel.
  • Lot: 51
Danmark 1858
1858 - Danmark - AFA 7 - Brev
1858. 4 Skilling på brev annulleret NUM 3, sidestemplet K.D.O.P.A. LÜBECK, antikva III, 5.6.1859 sendt til Itzehoe.
  • Lot: 52
Danmark 1858
1858 - Danmark - AFA 8 - Frimærke - Stemplet
8 Skilling, grøn (parstykke). Annulleret med nummerstempel 24: HELSINGØR. Signeret MØLLER BPP.
  • Lot: 55
DKK 275,00
Danmark 1863
1863 - Danmark - AFA 9 - Frimærke - Stemplet
4 Skilling, brun, stukken kant (3-stribe). Annulleret med nummerstempel 24: HELSINGØR.
  • Lot: 56
Danmark 1863
  • Lot: 57
DKK 160,00
Danmark 1863
4 Skilling, brun, stukken kant (4-stribe). Annulleret med nummerstempel 24: HELSINGØR.
  • Lot: 58
DKK 180,00
Danmark 1863
1863 - Danmark - AFA 9 - Brev
1863. Kvadrat, 4 Skilling på brev sendt fra SLAGELSE, 19.4.(1864) til København. Afgangsstemplet med RØDT Slagelse stempel, der kun er kendt fra 26.3 1864 til 28.4.1864.
  • Lot: 61
DKK 1.000,00
Danmark 1863
1863 - Danmark - AFA 9 - Brev
1863. Landpostbrev fra VEMMELØV sendt med landposten, der har sat et kryds på frimærkets plads. Frankeret med 4 Skilling 1863 og sendt til København, 28.6.1864.
  • Lot: 62
Danmark 1863
1863 - Danmark - AFA 9 - Brev
1863. 4 Skilling, brun på brev sendt fra Hjerndrup, 19. August 1863 til Frederiksberg, København. Annulleret i CHRISTIANSFELD, 19.8. og NUM 12. Transitstempler rødt HADERSLEV, 19.8. KIØBENHAVN den 20.8. og Banegaard Postkontorets kombinerede KBH.JB.PST.CT. den 21.8.
  • Lot: 63