Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 23 - Brev, Helsag
Tofarvet 4 Øre, grå/blå (3) som opfrankering på 8 Øre helsagskonvolut. Sendt fra HJØRRING, 8.11.1893 til Berlin.
  • Lot: 85
DKK 20,00
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 23,25 - Brev
1875. Tofarvet, 4 Øre, grå/blå, 8 Øre, grå/rød på brev sendt fra København til Norge.
  • Lot: 86
DKK 40,00
Danmark - AFA 23 - Brev
1875. Tofarvet 4 Øre, grå/blå på Markedsberetning sendt fra Københavns Banegaard 11.3.1881 til Nykjøbing F.
  • Lot: 87
DKK 20,00
Danmark 1895
1895 - Danmark - AFA 23B - Brev
Tofarvet, 4 Øre, grå/blå (par). Postkort sendt fra HELSINGØR 27.11.99 til Carlshamn i Sverige. Transitstemplet HELSINGBORG 27.11.1899 og ankomststemplet KARLSHAMN 28.11.99.
  • Lot: 88
DKK 40,00
Danmark - AFA 23B - Brev
1895. Tofarvet 4 Øre, grå/blå på tryksag sendt fra København til Roskilde. Afsenderen er et firma i Lübeck, så brevet er formentlig frankeret og sendt af en agent i København.
  • Lot: 89
DKK 20,00
Danmark 1895
1895 - Danmark - AFA 23By,36B - Brev
Tofarvet, 4 Øre, grå/blå og Våbentype, 20 Øre, blå. Rekommanderet landsportobrev sendt fra ESBJERG 2.12.97 til Odense. Ankomststemplet ODENSE 3.12.97. Fint lille R-brev.
  • Lot: 90
DKK 60,00
Danmark - AFA 23By - Brev
1895. Tofarvet 4 Øre, grå/blå (2) på forretningskuvert sendt fra AARHUS, 7.6.1896 til Odense.
  • Lot: 91
DKK 40,00
Danmark - AFA 23By,25B - Brev
1895. Tofarvet 4 Øre, grå/blå og 8 Øre, grå/rød (par) på brev sendt fra København 27.4.1899 til Det Danske Vicekonsulat i Chacago. Ankomststemplet 13. MAY 1899.
  • Lot: 92
DKK 60,00
Danmark 1903
1903 - Danmark - AFA 23C,37 - Brev
1903. Tofarvet, 4 Øre, grå/blå, Våbentype, 1 Øre, orange på brevkort sendt fra Helsingør, 23.10.1904 til Kristiania, Norge.
  • Lot: 93
DKK 50,00
Danmark - AFA 23af - Frimærke - Stemplet
1875. Tofarvet, 4 Øre, grå/blå med ovalfejl "PLET I OVALBÅND"
  • Lot: 94
DKK 70,00
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 25 - Frimærke - Stemplet
Tofarvet, 8 Øre, 23.Tryk, Position B28. Annulleret med FORSØGSNUMMERSTEMPEL 1 (København). Smukt aftryk af forsøgsnummerstemplet med 3 ringe og en fjerde punkteret ring. Stemplet er meget sjældent og det er uden betydning for objektet at frimærket mangler 2 halve takker i venstre side og en lille rift foroven mellem 4. og 5. tak. Attest Lars Jørgensen (2023): PRAGT.
  • Lot: 95
DKK 600,00
Antal bud 22
Danmark 1875
1875. Tofarvet, 8 Øre, grå/rød, 13.tryk, A34, ISOLERET OMVENDT ramme. AFA 700,- kr.
  • Lot: 96
Danmark 1875
1875. Tofarvet, 8 Øre, grå/rød, 13. tryk, A5, ISOLERET OMVENDT ramme. AFA 700,- kr.
  • Lot: 97
Danmark 1875
1875. Tofarvet, 8 Øre, grå/rød, 13. tryk, A1, ISOLERET OMVSENDST ramme. Afa 700,- kr.
  • Lot: 98
DKK 50,00
Danmark 1875
Tofarvet, 8 Øre, 58.-66.Tryk. Ovalfejl: Farveløs plet i højre aks (OF.8.2). Stemplet.
  • Lot: 99
DKK 50,00
Danmark 1875
Tofarvet, 8 Øre, 31.-37.Tryk, Position A30. Afslebet ramme foroven til højre (RF.35.30). Stemplet.
  • Lot: 100
DKK 90,00
Danmark 1875
  • Lot: 101
DKK 20,00
Danmark 1875
Tofarvet, 8 Øre, 37.Tryk, Position B24. Afslebet ramme til højre foroven (RF.35.124). Annulleret KJØBENHAVN 13.10.
  • Lot: 102
DKK 50,00
Danmark 1875
Tofarvet, 8 Øre, 54.Tryk, Position A47. Rammebule forneden til venstre (RF.39.54). Stemplet.
  • Lot: 103
DKK 40,00
Danmark 1875
Tofarvet, 8 Øre, 20.Tryk, Position B8. Pragt-annulleret med nummerstempel 119: SVINNINGE. Trykbestemt af Lasse Nielsen.
  • Lot: 104
DKK 40,00
Danmark 1875
1875 - Danmark - AFA 25 - Brev
Tofarvet 8 Øre, grå/rød på brev sendt fra NØRRE-ALSLEV, NUM 100 til Borup St. Sjælland.
  • Lot: 105
DKK 20,00