Danmark - AFA 34,26 - Brev
1885. Våbentype 5 Øre, grøn og 20 Øre, blå (par) på Adressebrev for 1 pakke 40 Qvint med Postopkrævning 5 Kr. 51 Øre. Sendt fra Københanvs Pakkepostkontor, 26.2.1891 til Svinstorp, Sverige. Det ene 20 øres mærke har rundt hjørne grundet den yderlige placering på Adresssekortet.
  • Lot: 169
DKK 20,00
Danmark 1902
1902 - Danmark - AFA 34C - Brev
Våbentype, 5 Øre, grøn (par). Postkort sendt fra GILLELEJE 3.8.05 til Poste Restante i Siena, Toscana i Italien.
  • Lot: 170
DKK 20,00
Danmark 1902
1902 - Danmark - AFA 34C,35C - Brev
1902. Våbentype 5 Øre, grøn og 10 Øre, rød som opfrankering på 5/4 Øre, helsagskonvolut. Sendt fra Kjøbenhavn, 10.12.1904 til Hamburg.
  • Lot: 171
DKK 20,00
Danmark 1902
1902. Våbentype, 5 Øre, grøn (2 par) på brev sendt fra KJØBENHAVN, 15.8.1903 til Pura, RUSLAND. Transitststempel fra RIGA.
  • Lot: 172
DKK 20,00
Danmark 1884
1884 - Danmark - AFA 35B - Brev
1884. Våbentype 10 Øre, rød (parstykke) på brev med Postopkrævning 68 Øre sendt fra RINGSTED, 4.11.1899 til København. Porto for brev 8 øre og postopkrævning 12 øre.
  • Lot: 173
DKK 70,00
Antal bud 7
Danmark 1895
1895 - Danmark - AFA 35B - Brev
Våbentype, 10 Øre, rød (par). Brev sendt fra KJØBENHAVN 7.1.1902 til St.Croix, DANSK VESTINDIEN. Transitstemplet KORSØR 3.1.02 og ST.THOMAS 27.1.1902 samt ankomststemplet FREDERIKSTED 28.1.1902. Karsten Jensen: 3 KENDTE forsendelser med denne frankering til Dansk Vestindien. Familiekrønike: Brevet er sendt fra Marie Nyeborg til Carl Lawaetz på Little La Grange. Carl havde tidligere friet til Marie i et brev, og i 1902 ankom hun til St.Croix, hvor de blev gift den 30. september samme år.
  • Lot: 174
DKK 425,00
Antal bud 10
Danmark 1895
1895 - Danmark - AFA 35B,36B - Brev
1895. Våbentype 10 Øre, rød (par), 20 Øre, blå på lile brev sendt fra København 8.3.1902 til Albany, New york, USA. Ankomststemplet ALBANY, MAR.19.1902.
  • Lot: 175
DKK 50,00
Danmark - AFA 35B - Brev
1895. Våbentype 10 Øre, rød på brevkort sendt fra Svendborg, 14.9.1902 til RIGA. Fra Riga er kortet omadresseret.
  • Lot: 176
DKK 20,00
Danmark - AFA 35B,23By - Brev
1895. Våbentype 10 Øre, rød (par), Tofarvet 4 Øre, grå/blå på rekommanderet brev sendt fra SLAGELSE, 29.8.1899 til København.
  • Lot: 177
DKK 60,00
Danmark 1902
1902 - Danmark - AFA 35C - Brev
1902. Våbentype, 10 Øre, rød (3) på Adressebrev med Postopkrævning for 1 pakke 1 kg. Sendt fra HURUP, 25.3.1905 til Stenbjerg pr. Snedsted.
  • Lot: 178
DKK 20,00
Danmark 1884
1884 - Danmark - AFA 36 - Frimærke - Stemplet
Våbentype, 20 Øre, 8. Tryk, Position A5-A8 (4-stribe). Annulleret med lapidarstempel HELSINGØR 1.11.
  • Lot: 179
DKK 90,00
Danmark 1884
1884 - Danmark - AFA 36 - Brev
Våbentype, 20 Øre, blå (3-stribe). Brev af 2. vægtklasse sendt fra KORSØR 1.7. til Concepción, CHILE. Fransk grænsestempel PARIS ETRANGER 3.JUIL.87 og ankomststemplet CONCEPCION 6.AGO.1887. Karsten Jensen: ENESTE KENDTE forsendelse med denne frankering til Chile. Brevet er beskåret og udbedret i venstre side.
  • Lot: 180
Danmark 1884
1884. Våbentype, 20 Øre, blå på brev sendt fra København 26.3.1893 til Damascus, Syrien.
  • Lot: 181
DKK 30,00
Danmark 1895
1895 - Danmark - AFA 36B - Brev
Våbentype, 20 Øre, blå. Brev sendt fra KJØBENHAVN 23.5.00 til Haukela Station i Finland. Transitstemplet STOCKHOLM 24.5. og 25.5. samt ÅBO 27.V.00.
  • Lot: 182
DKK 20,00
Danmark 1895
Våbentype, 20 Øre, blå. Brev sendt fra KJØBENHAVN 13.7.02 til Damascus i SYRIEN.
  • Lot: 183
DKK 20,00
Danmark 1895
1895. Våbentype, 20 Øre, blå på brev sendt fra København, 174.1902 til Damaskus, Syrien. Brevet er påtegnet "deutsche Post" og transitstemplet PORT-SAID 23 IV 02.
  • Lot: 184
DKK 30,00
Danmark 1895
1895 - Danmark - AFA 36B,25By - Brev
1895. Våbentype, 20 øre, blå (4-stribe) og Tofarvet 8 øre, grå/rød på beskåret værdibrev sendt fra FEIØ, 14.12.1901, til Maribo.
  • Lot: 185
DKK 60,00
Danmark 1895
1895. Våbentype, 20 Øre, blå (2 par), Tofarvet 8 Øre, grå/rød på Adressebrev for 1 pakke 18 pund, sendt fra Slagelse 7.7.1900 til København.
  • Lot: 186
DKK 60,00
Danmark - AFA 36B - Brev
1895. Våbentype, 20 Øre, blå (3-stribe og 3 parstykker). I alt 180 øre på adressebrev for 1 pakke sendt fra KJØBENHAVN 14.12.1901 via Sverige til Kuopio, Finland. Transitstemplet STOCKHOLM 16.12.01 og HANGÖ 18.XI.01 samt ankomststemplet KUOPIO 19.XII.01.
  • Lot: 187
DKK 170,00
Antal bud 10
Danmark - AFA 36B,25B - Brev
1895. Våbentype 20 Øre, blå, Tofarvet 8 Øre, grå/rød (2) på rekommanderet brev sendt fra København 15.3.1897 til Hamburg.
  • Lot: 188
DKK 70,00
Danmark 1902
1902 - Danmark - AFA 36C - Brev
1902. Våbentype 20 Øre, blå på Adressebrev for 1 pakke 4 pund sendt fra HVIDBjERG, 29.5.1905 til Snedsted St.
  • Lot: 189
DKK 40,00