Dansk Vestindien
- Sortering: :
1896 - Dansk Vestindien - AFA 7B,17 - Brev
Tofarvet, 4 Cents, 4.Tryk (par) og Våbentype, 5 Cents, blå. Rekommanderet brev sendt fra ST.THOMAS 17.5.1904 til Hamburg, Tyskland. Anbefalingsstempel i rød farve fra St. Thomas. Ankomststemplet HAMBURG 3.6.04. Signeret OSPER BPP.
- Lot: 730
DKK 750,00
Tid tilbage 1 dage 7 timer
Antal bud 17
1906 - Dansk Vestindien - Brev
1906. Postkort sendt fra tysk marinesoldat i Dansk Vestindien til Lingen, Tyskland. Postkort frankeret med tysk Germania, 5 Pfennig, grøn. Annulleret KAIS.DEUTSCHE MARINE-SCHIFFSPOST No.47 21.10.1906. Ankomststemplet LINGEN 16.11.06. SMS Panther deltog i den tyske Krydser-Division i Vestindien.
- Lot: 733
DKK 70,00
Tid tilbage 1 dage 7 timer