Kvalitetsauktion nr. 2 slutter den 14. April 2024 kl. 15:00

Danmark 1913
1913 - Danmark - AFA 69 - Brev
Christian X, 10 Øre, rød. Sjældent rammestempel: "Gebyr Odder Postkontor" på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler. Dateret den 24.3.1921.
  • Lot: 115
Danmark 1913
1913 - Danmark - AFA 70,71 - Brev
Christian X, 15 Øre, violet og 20 Øre, blå. Rekommanderet brev sendt fra KJØBENHAVN 31.7.14 til London, England. Returneret på 1. dagen for censurens indførelse i Tyskland. Censur-mærkat fra Hamburg og stemplet "Wegen Kriegszustand ZURÜCK". Genfremsendt og ankomststemplet LONDON 17.AU.14. Meget sjælden forsendelse.
  • Lot: 116
DKK 1.500,00
Danmark 1913
1913 - Danmark - AFA 71,75 - Brev
Christian X, 1 Krone, gulbrun (par) og 20 øre, blå (par). Adressebrev for 2 pakker à 4½ kg sendt som ILPAKKER EKSPRES fra KJØBENHAVN B 28.5.1918 til Aabybro. Vægtporto for 4½ kg. pakke 35 øre. Ilpakke kostede 40 øre og Ekspresgebyret var 5 øre pr. ½ kg. (9×5) = 45 øre. I alt 120 øre for hver pakke. Korrekt frankeret Adressebrev.
  • Lot: 117
Danmark 1913
1913 - Danmark - AFA 78 - Frimærke - Ustemplet
Bølgelinie, 2 Øre, rød. UTAKKET PARSTYKKE. Hængselspor. Sjældent parstykke. Attest Lars Jørgensen (2021): PRAGT.
  • Lot: 119
DKK 750,00
Danmark 1918
1918 - Danmark - AFA 102,68,44 - Brev
Christian X, 27 øre, rød/sort og 5 Øre, grøn samt Bølgelinie, 3 Øre, grå. Brev med Postopkrævning 5 Kr. 25 Øre, sendt fra København, 26.9.1919 til Stockholm. Brevet er forsynet med Reg.etiket, men der er ikke betalt for denne. Brev til Sverige 15 øre. Postopkrævning 20 Øre. Korrekt porto 35 øre. Brevet er ikke blevet indløst, hvorfor det er returneret.
  • Lot: 120
DKK 750,00
Danmark 1920
1920 - Danmark - AFA 110,131a,154 - Brev
Christian X, 5 Kroner violet (2 par) og 1 Krone, brun/blå med flere. Adressekort for en pakke 10,300 kg. sendt som ILPAKKE og EKSPRES fra København L 31.5.1926 til Bern i Schweiz.
  • Lot: 121
DKK 2.000,00
Danmark 1920
1920 - Danmark - AFA 113 - Brev
Genforening, 20 Øre, blå. AFSENDERS ERKLÆRING (Postsag) sendt fra Nørager til Aalborg. Ankomststemplet, besvaret og frankeret i AALBORG 16.NOV.1920 og derefter returneret til Nørager. Vedrører et brev afsendt fra Aalborg til Mejlby pr. Nørager, der ikke kan besørges, fordi adressaten er ubekendt. Adressen rettes til Mejlby pr. Hjortshøi.
  • Lot: 122
DKK 750,00
Danmark 1921
1921 - Danmark - AFA 125 - Brev
Christian X, 20 Øre, brun. Afsenders Erklærinig fra København 3.1.1922 til SØNDERHO pr. HERNING vedr. en Post Opkrævning. Adressaten er ubekendt i Herning. Blanketten returneres og får nye oplysninger. Det viser sig, at det er SØNDERHO på Fanø. Det indvendige mærke annulleres med ovalt "Krone / SØNDERHO / POSTKONTOR" Forsidemærket annulleret KJØBENHAVN 7.1.22, defekt.
  • Lot: 123
DKK 750,00
Danmark 1921
1921 - Danmark - AFA 129a - Brev
Christian X, 50 øre, grå (3 parstykker). Kvittering fra SLANGERUP POSTKONTOR for omdeling af 75 stk. adresseløse tryksager i VASSINGERØD distrikt, 4.10.1924. Takst. Adresseløse tryksager under 50 gram 4 øre stykket.
  • Lot: 125
DKK 1.500,00
Danmark 1921
1921 - Danmark - AFA 131,129a,125,78 - Brevklip
Christian X, 1 Krone, brun/blå (21) med flere. Kvittering for omdeling af 543 Adresseløse Tryksager i BONNET postdistrikt. Takst for tryksager under 50 gram var 4 øre 14.4.1924.
  • Lot: 126
DKK 1.500,00
Danmark 1929
1929 - Danmark - AFA 179 - Frimærke - Ustemplet
Kræftmærke, 15+5 Øre, rød. Stor HARMONIKA papirfold. Hængslet. Ekstrem tryktilfældighed. UDSTILLINGSOBJEKT!
  • Lot: 129